Združitev z Borom Zuljanom več kot naravna
28. maj. 2025 16:20 Osveženo: 16:25 / 28. 5. 2025


Matjaž Jelen in Bor Zuljan
V 21. epizodi oddaje nonSTOP je Boštjan gostil dva člana legendarne slovenske rock zasedbe Šank Rock. V studiu sta se mu pridružila frontman Matjaž Jelen in kitarist Bor Zuljan, ki sta s svojimi zgodbami, anekdotami in pogledi na glasbeno ustvarjanje pričarala pravo rockersko vzdušje.
Rudarji vs. dolgolasci
Matjaž Jelen se je spominjal začetkov leta 1982: »Velenje je bilo takrat popolnoma rudarsko mesto. Če nisi želel službe, povezane z rudarstvom, je bilo to skoraj bogokletno. Mi pa smo bili dolgolasci, kar je bilo za knape čisto nesprejemljivo – in evo nas, dolgolasce!« Prvi uspehi med publiko so se začeli tudi – ali predvsem – na Goriškem … in potem je bila združitev z Borom Zuljanom več kot naravna.
Konflikti? Spremembe?
Skupina je skozi leta doživela nekaj kadrovskih sprememb. So bili konflikti? »Bilo jih je zelo malo,« je dejal Matjaž. »Od vsakega nekaj odneseš, se naučiš – in na koncu se vse naše stranpoti spet združijo na glavni cesti.«
Od analognega do digitalnega in nazaj k analognemu
Bor Zuljan je Boštjanu zaupal, kako se je skozi leta spreminjalo ustvarjanje: »Sprva je obstajala samo analogna tehnologija. Ko se je začela digitalizacija, smo bili tudi mi njen del, a amplituda se je sčasoma zmanjšala in danes snemamo analogno.« Pomembno pa je ločevati avdio od videa: »Avdio mora ostati živ, analogen, takšen, kot je bil, da so vsi členki benda prisotni.« Matjaž je dodal: »Danes je veliko izvajalcev zmedenih, če jih daš snemati na stari, analogni način. Navajeni so na računalniško tehnologijo. Mi pa še vedno igramo v enem 'tejku' – boben, bas, kitara – vse hkrati.« Bor je povzel: »Nova generacija je odrasla na drugem sistemu, mi pa enako kot Beatli – mi smo zrasli na analognem. Bistvo je odigrano skupaj.«
Boštjan Klun, Matjaž Jelen in Bor Zuljan
Vinil, promocija in prihodnost
Šank Rock danes ustvarjajo v dveh tirnicah – akustično in električno. Pravkar so dočakali izdajo vinilne plošče, promocija pa bo 7. junija v Velenju. »Vmes pa tudi žgemo elektriko,« je povedal Matjaž z nasmehom, Bor pa še z večjim nasmeškom dodal: »Hvala bogu.«
Še vedno snemajo v studiu, v živo
Med oglasi so fantje razpravljali, kako sodobni glasbeniki začnejo ustvarjati na računalnikih, medtem ko Šank Rock še vedno stopi v studio, postavi instrumente in odigra v živo. »Vsi nam pravijo, kako posebno kemijo imamo na odru – in prav to postavimo na album. Takrat se začnejo vibracije in procesi,« je povedal Bor.
Prva recenzija v reviji Stop!
Matjaž se je spominjal prve recenzije koncerta skupine Šank Rock, ki jo je leta 1982 v Stopu napisal Tomaž Domicelj, ko so bili Šank Rock predskupina Pomaranče: »Revija Stop ima za nas nostalgičen pomen, a se zavedamo, da moraš, če želiš med ljudi, danes uporabljati tudi družbena omrežja. Mi imamo sicer raje klasične medije.«
Ko zmanjka časa … nepredviden zasuk
Čeprav so v studio prinesli kitaro, je ta ostala tiho – pogovor je bil preprosto preveč zanimiv. Fantje pa so obljubili, da se bodo vrnili jeseni, ko bo oddaja nekoliko daljša.
Nejc Krevs je izdal knjigo esejev, ki jih je objavljal v reviji Stop.
Rojstvo lepega, knjiga esejev Nejca Krevsa
V drugem delu oddaje se je Boštjanu na kavču pridružil Nejc Krevs, avtor knjige Rojstvo lepega, ki je takoj povedal: »Če ne bi bilo revije Stop, ne bi bilo knjige. Sicer pa je ta predstavitev zdaj, ker Slovenci berejo poleti … Želim, da me spoznajo takšnega, kot sem. Zanimivo je spremljati, kako sem se v teh letih spremenil. Sem malo 'oldschool', imam tipkalni stroj, ki ga gledam z neko nostalgijo. Tudi sodobna tehnologija potrebuje nekaj duše – in zato stvari napišem na list papirja. Tako so nastajale kolumne. Tako sem delal.«
Nejc Krevs je prišel predstavit knjigo Rojstvo lepega, ki je zbirka kratkih esejev – štiriletni zapis v kolumnah, ki presega meje časopisnega formata in postaja zemljevid duha. Nejc v njih nežno, a pogumno odpira svetove – od domačih ulic do oddaljenih otokov, od športnih igrišč do notranjih bojev. Z osebnimi anekdotami, refleksijami o družbi in razmisleki o človeškosti ustvarja prostor, kjer se besede ne le berejo, ampak čutijo. Intimno se razgali – v vsej svoji kreposti in ranljivosti – zato, da bi se v njegovih izkustvih lahko prepoznali tudi vi.
Oddaja nonSTOP je na Aktual TV v sredo ob 20.00 in na TV Veseljak Golica v četrtek ob 19.30.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke