Vsaki nejanševi vladi vedno znova spodrsne na istem bananinem olupku, ki ji ga nastavi Janša
Vesna V. Godina, antropologinja in kolumnistka
Pisala sem že o tem, kako se vsaka vlada, ki ima za opozicijo Janeza Janšo in SDS, ulovi v isto past. Gre za to, da JJ in SDS potisneta vlado v situacijo, da ravna v nasprotju z lastnimi interesi in/ali z voljo lastnih volivk in volivcev. Kakorkoli že ravna. Past je v bistvu vedno ista. Če vlada deluje v skladu z zakoni, deluje tako, da izgublja podporo volivcev in volivk. To podporo bi lahko obdržala samo, če ne bi delovala zakonito — česar pa si vlada seveda ne more in ne sme privoščiti. Če bi si, bi jo sesula opozicija. Vsaj opozicija.
Zdi se nenavadno, da se vsaka nejanševa vlada ujame v to past. Človek bi pomislil, da bi vlada ta preverjeni trik lahko vkalkulirala v svoje delovanje. Se nanj pripravila. In si pripravila učinkovite načine, kako se pred tem ubraniti.
Pa vendar vedno znova vidimo, da tega vlada ne stori. Nobeni vladi to ne uspe. Zato ji vedno znova spodrsne na istem bananinem olupku.
Večer