Obiskali smo »leseno rezidenco« predsednika države Danila Türka v težko dostopnem in ograjenem delu protokolarnega kompleksa Brdo pri Kranju. V njej predsednik večkrat preživlja konce tednov, piše govore, uživa v naravi, tišini in miru, družbo pa mu občasno dela tudi soproga. Včasih v njem gosti tudi tuje državnike. Zaradi »slabega vzdrževanja« so jo na začetku mandata sedanjega predsednika prenovili, to je slovenske davkoplačevalce stalo 67.651,60 evra, ob tem pa je računsko sodišče ugotovilo več nepravilnosti.
Predsednik sicer nima svoje rezidence kot nekateri njegovi sogovorniki iz tujine, zato pa ima pomožni objekt za protokolarne namene in preživljanje prostega časa. Po podatkih JGZ Brdo je bila koča ob petem jezeru, kot se uradno imenuje predsedniška brunarica, zgrajena leta 1964. V času Jugoslavije jo je uporabljal predsednik Tito, po osamosvojitvi pa slovenski premier Janez Drnovšek.
Ker jo je želel uporabljati tudi po izvolitvi za predsednika republike, je vlada Toneta Ropa aprila 2003 sprejela sklep, s katerim je upravljanje tega objekta s pripadajočo okolico prenesla na urad predsednika republike. Tako jo je ob prevzemu funkcije »podedoval« sedanji predsednik Danilo Türk.
Strogo varovana počitniška hišica
Za ogled »lesene rezidence« smo prosili teden dni prej, kot so nam ga v uradu predsednika republike omogočili. Prej to menda ni bilo mogoče – tako nas sta prejšnji torek na ogled brunarice popeljala svetovalec predsednika republike za stike z javnostjo Boštjan Lajovic in varnostnik. Posestvo okoli protokolarnih objektov na Brdu je sicer ograjeno, vendar je za javnost dostopno ob plačilu vstopnine. Znotraj tega posestva pa je še posebej ograjen del, v katerega navadni državljani nimajo vstopa. Na tem varovanem območju je »pomožni objekt za delovno uporabo funkcije predsednika republike«. Brunarica stoji sredi gozda ob jezeru, obdanim z leseno ograjo.
V stavbi je spalnica s kopalnico in straniščem, dnevni prostor, ki služi tudi kot pisarna in jedilnica, manjša kuhinja ter še ena kopalnica s straniščem, v kateri je tudi finska savna, ki pa je menda predsednik Türk ne uporablja. Vso pohištvo v brunarici – posteljo, jedilno mizo, fotelje, omare – so prinesli iz dvorca Brdo, prav tako tudi imenitni lestenec nad dnevnim prostorom.
Knjige na policah so osebna last predsednika Danila Türka. Na delovno mizo je bila položena Biblija Primoža Trubarja, verjetno skrbno pripravljena zaradi našega obiska. Poleg nje je računalnik, ki ga predsednik med drugim uporablja za pisanje svojih govorov, kadar tam preživlja konce tednov. Nekatere govore je združil v knjigo Na poti preobrazbe, ki jo je predstavil leta 2009. Seveda ne manjka niti televizor, da je lahko predsednik na tekočem z vsemi informacijami.
Kuhinja je resda skromna, a vendar ima poleg štedilnika in hladilnika tudi pomivalni stroj. Tam je tudi obešena plinska peč, iz katere je napeljano ogrevanje v radiatorje po vseh prostorih. Okna so opremljena s komarniki, da nadležne žuželke ne morejo piti krvi našega suverena. Pred vhodom pa leseno dvorišče varuje kočo pred prevelikim prenašanjem peska in prsti.
VEČ V TISKANI IZDAJI