Obisk je bil sicer načrtovan pred odločitvijo ameriškega predsednika Donalda Trumpa o priznanju Jeruzalema kot prestolnice Izraela. Pogovori bodo po pričakovanjih osredotočeni na razmere v Jeruzalemu in bližnjevzhodni mirovni proces.
Na dnevnem redu neformalnega zajtrka zunanjih ministrov EU, med njimi vodje slovenske diplomacije Karla Erjavca, in Netanjahuja so tri teme: bližnjevzhodni mirovni proces, dvostranski odnosi med EU in Izraelom ter regionalna vprašanja.
Visoka zunanjepolitična predstavnica unije Federica Mogherini je pred dnevi v odzivu na Trumpovo odločitev izrazila zaskrbljenost nad njenimi potencialnimi učinki v zelo krhkem bližnjevzhodnem kontekstu.
Izpostavila je tudi jasno in enotno stališče EU - da edina realistična rešitev konflikta med Izraelom in Palestino temelji na dveh državah z Jeruzalemom kot prestolnico obeh držav, Izraela in Palestine.
Podobno srečanje kot danes z izraelskim premierjem bodo imeli zunanji ministri januarja s palestinskim predsednikom Mahmudom Abasom.
Poleg Bližnjega vzhoda je na dnevnem redu še vrsta drugih tem, na primer razmere v Libanonu in Siriji, priprava nove strategije o Iraku in razmere po referendumu v Kurdistanu.
Zunanji ministri bodo danes tudi sprejeli uradno odločitev o vzpostavitvi nove, stalne oblike obrambnega sodelovanja, poznane pod okrajšavo Pesco. Pri novem projektu sodeluje 25 članic EU, razen Velike Britanije, Danske in Malte.
V prihodnjih mesecih bodo članice zagnale prvih sedemnajst projektov v okviru Pesca. V posameznih projektih bo sodelovalo različno število držav.