Zore med nadškofi, ki so od papeža prejeli palij
30. jun. 2015 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Papež Frančišek je včeraj ob prazniku apostolov sv. Petra in Pavla opozoril na preganjanje kristjanov v sodobnem času. Na slovesnosti v Vatikanu je ob tej priložnosti 46 nadškofom, ki so lani zasedli položaj, blagoslovil palije in jim jih podelil. Med njimi je bil tudi ljubljanski nadškof in metropolit Stane Zore.
"Skozi zgodovino so neštetokrat poskušali uničiti Cerkev. A Cerkev ostaja živa in rodovitna. Nepojasnjeno ostaja trdna," je po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA dejal papež.
Ob začetku skoraj dvourne slovesnosti je Frančišek blagoslovil palije, ki so jih pred tem hranili v niši poleg groba svetega Petra. Nato je vsakemu od 46 novih nadškofov predal bel trak s črnimi križci. Palij je papež podelil tudi Zoretu, ki je novembra lani prevzel vodenje ljubljanske nadškofije.
Beseda palij izvira iz latinščine in pomeni plašč oz. ogrinjalo. Prvotno je označeval halje Rimljanov. Od 6. stoletja dalje palij spada med oblačila papežev, ki pa so jih lahko naprej podelili določenim škofom kot nekakšno priznanje. Od sredine 9. stoletja so morali nadškofi od papeža izprositi palij. Šele takrat so lahko uradno prevzeli položaj nadškofa metropolita, še piše APA.
Palij je iz bele volne in ima obliko grške črke Y. Papeži in metropoliti ga nosijo okoli vratu, simbolizira pa križanje Jezusa Kristusa. Palij je sicer okrašen s šestimi črnimi križci.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke