"Ko se med nosečnostjo oblikujejo otrokovi možgani, se razvije tudi možganska skorja, ki jo sestavlja šest plasti. Pri večini otrok z avtizmom smo odkrili, da se deli teh plasti niso pravilno razvili," je pojasnil soavtor študije, profesor nevroloških znanosti Eric Courchesne.
Znanstveniki so v okviru študije preučevali možgane enajstih umrlih otrok z avtizmom, starih od dveh do 15 let. Pri tem so se osredotočili na točno določeno skupino 25 genov, ki v možganski skorji ustvari specifičen vzorec, in jih primerjali z možgani enajstih umrlih otrok, ki niso imeli avtizma. Ugotovili so, da 91 odstotkov avtističnih otrok ni imelo teh značilnih vzorcev v več plasteh možganske skorje, ali pa so bili vzorci drugačni kot pri možganih otrok brez avtizma.
Nepravilnosti so opazili v več delih različnih slojev čelnega in senčnega možganskega režnja, delov, ki sta odgovorna za socialni čut, komunikacijo, čustva in jezik.
"Najbolj presenetljivo je bilo, da smo podobno patologijo v zgodnjem razvoju možganov odkrili pri skoraj vseh avtističnih otrocih, še posebej v luči dejstva, da imajo bolniki z avtizmom zelo različne simptome in da je motnja zelo kompleksno povezana tudi z geni," je povedal soavtor študije Ed Lein.
Znanstveniki: Avtizem se začne že med nosečnostjo
27. mar. 2014 9:19 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017
Ameriški znanstveniki so ugotovili, da se avtizem razvije že pred rojstvom. Kot pojasnjujejo v študiji, ki so jo danes objavili v znanstveni reviji New Englad Journal of Medicine, imajo možgani otrok z avtizmom okvare, ki nastanejo že med razvojem v maternici, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke