Revija Reporter
Svet

Že 1,5 milijona okuženih s koronavirusom; samo v ZDA jih je 432.000

STA

10. apr. 2020 6:00

Deli na:

Fotografija je simbolična.

Niko Časar

V svetu je bilo glede na podatke univerze Johns Hopkins potrjenih že več kot 1,5 milijona okužb z novim koronavirusom. Številke močno naraščajo v ZDA, medtem ko iz nekaterih držav prihajajo spodbudne novice glede upočasnjevanja širjenja. Kljub temu države v splošnem še ne rahljajo ukrepov, Francija in Poljska sta včeraj celo naznanili podaljšanje.

Kot izhaja iz podatkov univerze Johns Hopkins, se je samo v šestih dneh število okuženih povečalo za pol milijona, potem ko je minuli petek doseglo milijon primerov. V ZDA imajo s 432.000 primeri največ potrjenih primerov okužbe, sledijo Španija, Italija in Nemčija.

Na svetu je zaradi covida-19 umrlo skoraj 90.000 ljudi. Največ življenj je virus zahteval v Italiji, več kot 17.000. Več kot 15.000 ljudi je umrlo v Španiji, v ZDA 14.800, v Franciji pa 10.000.

Zelo dramatične so razmere prav v ZDA, kjer so v sredo že drugi dan zapored našteli skoraj 2000 novih žrtev koronavirusa. Zvezna država New York se je z več kot 151.000 okužbami na svetovni lestvici prebila pred Španijo. Možno novo žarišče sedaj postaja Philadelphia, okužbe pa rastejo tudi v Pittsburghu.

Ameriški predsednik Donald Trump je sicer pred dnevi okrcal Svetovno zdravstveno organizacijo (WHO) glede njenega odzivanja na zdravstveno krizo. Organizaciji je včeraj v imenu EU stopil v bran visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell, češ da WHO zagotavlja življenjsko pomembno podporo na poti k okrevanju celotnega sveta.

Italijanski premier Giuseppe Conte je medtem znova spomnil na pomembno vlogo, ki bi jo morala pri tem izzivu odigrati EU in pomagati državam članicam, ki jih je pandemija covida-19 najhuje prizadela. Posvaril je, da kriza ogroža projekt EU, ki se mora soočiti z najhujšim preizkusom po drugi svetovni vojni.

V Italiji, najhuje prizadeti evropski državi, se rast števila novih okužb z novim koronavirusom postopoma umirja, upada tudi dnevno število smrtnih žrtev. A Conte je dejal, da bodo kljub tem pozitivnim znakom v državi le počasi in postopoma rahljali drastične ukrepe za zajezitev širjenja bolezni."Če bodo znanstveniki temu pritrdili, bi lahko nekatere ukrepe omilili do konca meseca," je napovedal.

Rahljanje nekaterih ukrepov, zlasti na področju gospodarstva, nekatere države napovedujejo že po veliki noči, medtem ko številne druge ukrepe na področju omejevanja gibanja in stikov podaljšujejo.

Francija, ki je med najhuje prizadetimi evropskimi državami, je denimo v sredo sporočila, da namerava podaljšati karanteno, ki bi se po prvotnih načrtih iztekla 15. aprila.

Podobno je včeraj naznanila poljska vlada. Meje za tujce ostajajo zaprte do 3. maja, do 19. aprila bodo zaprte vse trgovine razen tistih z živili in lekarn, do 26. aprila šole. Od prihodnjega tedna bo obvezno tudi zakrivanje obraza na javnih krajih.

Tudi španski poslanci naj bi še včeraj ukrepe za zajezitev covida-19 podaljšali do 25. aprila. Čeprav oblasti ocenjujejo, da epidemija dosegla vrhunec, prebivalce pozivajo, naj se še naprej strogo upoštevajo ukrepe. V državi so sicer po dveh dneh naraščanja števila žrtev covida-19 včeraj prvič poročali o manjšem številu mrtvih. V zadnjih 24 urah je umrlo 683 bolnikov, 74 manj kot v sredo.

Tudi nemška kanclerka Angela Merkel vidi razloge za previden optimizem glede izbruha koronavirusa v Nemčiji. Po njenih besedah se namreč že opazi sploščitev krivulje števila okuženih; dodatnih omejitev ne načrtujejo. Je pa pozvala državljane, naj se držijo preventivnih ukrepov tudi med velikonočnimi prazniki. V Nemčiji so potrdili skoraj 110.000 okužb, umrlo je več kot 2100 ljudi.

Podaljšanje karantene načrtuje tudi britanska vlada. Zdravstveno stanje premierja Borisa Johnsona, ki je od ponedeljka zvečer zaradi covida-19 na v bolnišnici intenzivni negi, se medtem še naprej izboljšuje.

Ob nadaljevanju ukrepov za zajezitev okužb se obenem poglablja zaskrbljenost glede gospodarskih posledic pandemije. Kot opozarja dobrodelna organizacija Oxfam, bi lahko ta v revščino pahnila dodatne pol milijarde ljudi. Ob tem je pred zasedanji Mednarodnega denarnega sklada (IMF), Svetovne banke in skupine G20, predvidenimi prihodnji teden, pozvala svetovne voditelje k dogovoru o svežnju za rešitev gospodarstva, ki bi pomagal državam v razvoju.