Revija Reporter
Svet

ZDA z zaveznicami napadla položaje Islamske države in Al Kaide v Siriji

STA

23. sep. 2014 6:44 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

V ameriškem Pentagonu so danes pojasnili, da so bili tarča nočnega letalskega obstreljevanje v Siriji ne le cilji Islamske države, ampak tudi z Al Kaido povezanih teroristov. Obenem so potrdili, da so v napadih poleg ZDA sodelovali še Bahrajn, Jordanija, Savdska Arabija, Katar in Združeni arabski emirati.

Kot so sporočili iz Pentagona, so njihova letala ponoči v provinci Alep na severu Sirije izvedla osem napadov na cilje skrajne skupine Horasan, ki jo sestavljajo nekdanji pripadniki teroristične mreže Al Kaida.

Kot so pojasnili, gre za izkušene veterane Al Kaide, ki so pripravljali napade na ZDA in druge zahodne cilje. V Siriji si je skupina vzpostavila varno zatočišče, kjer pripravlja svoje akcije v tujini, izdeluje in preizkuša eksplozivne naprave ter rekrutira zahodnjake za izvajanje operacij, so zapisali v Washingtonu.

Te napade so Američani izvedli sami, pojasnjuje nemška tiskovna agencija dpa. Poleg tega pa so letala mednarodne koalicije v Siriji izvedla 14 napadov na cilje IS - na njihove borce, vadišča, poveljniške in nadzorne objekte, skladišča, finančni center, dobavne tovornjake in oklepna vozila. Vsa letala so se nato varno vrnila nazaj v oporišča.

Američani so napade izvedli z različnimi lovskimi letali, bombniki, brezpilotnimi oz. daljinsko vodenimi letali in z raketami tomahavk. Z ameriških ladij v Rdečem morju in na severu Perzijskega zaliva so izstrelili skupno 47 omenjenih raket, piše francoska tiskovna agencija AFP.

V napadih na džihadiste je sicer poleg ZDA sodelovalo več arabskih sunitskih držav, so potrdili v Pentagonu - Bahrajn, Jordanija, Savdska Arabija, Katar in Združeni arabski emirati. V Amanu so tudi sami že potrdili, da so njihova letala uničila "več tarč, ki pripadajo terorističnim skupinam, ki so skušale izvesti teroristične napade v Jordaniji".

Po ocenah poznavalcev je zelo pomembno, da v mednarodni koaliciji z ZDA na čelu sodelujejo tudi večinsko sunitske države, še posebej Savdska Arabija.

Pripadniki IS so džihadisti, ki zagovarjajo skrajno interpretacijo sunitskega islama in se imajo za edine prave vernike. Velik del finančne in druge podpore naj bi prejemali iz z nafto bogatih sunitskih držav, ki želijo na ta način omejiti moč šiitov v regiji.

Sirski observatorij za človekove pravice je medtem sporočil, da je bilo v napadih ZDA in zaveznic ponoči ubitih najmanj 20 pripadnikov IS. Poleg tega je bilo na severu Sirije, zahodno od mesta Alep, ubitih 30 Al Kaidinih borcev ter osem civilistov, med njimi trije otroci in ženska. Med ubitimi teroristi so bili po navedbah observatorija večinoma tujci.

Kot so sporočili iz observatorija s sedežem v Londonu, je bila med tarčami nočnih napadov poleg IS tudi z Al Kaido povezana skupina Fronta al Nusra, ki jo ZDA uvrščajo med teroristične skupine.

A kot pojasnjuje AFP, sta Fronta Al Nusra in skupina Horasan, ki jo omenjajo v Washingtonu, povezani. Pri obeh gre za podružnici Al Kaide v Siriji. Skupina Horasan je mlajša in je nastala na pobudo osrednjega poveljstva Al Kaide na območju ob afganistansko-pakistanski meji. Posebej naj bi se osredotočala na napade na cilje Zahoda, uporablja pa sredstva in oporišča Al Nusre.