Dve od treh točk sta vzeti iz zakona o izdaji države, vsaka od treh pa Snowdnu grozi s po desetimi leti zapora. Snowden, ki je razkril informacije o programu nadzora telefonskih komunikacij Američanov in spremljanja spletne komunikacije v tujini, se je zatekel v Hongkong, potekale pa naj bi priprave za njegovo selitev v Islandijo, ki z ZDA nima sporazuma o izročitvah.
Obtožnico, ki je podlaga za zahtevo za izročitev iz Hongkonga, so vložili že 14. junija, manj kot teden dni po objavi tajnih informacij v časopisih The Guardian in Washington Post. Ameriški mediji poročajo, da je islandski poslovnež povedal, da je vse pripravljeno za selitev Snowdna v Islandijo, čeprav tamkajšnja vlada zanika, da bi prejela prošnjo za azil.
Olafur Vignir Sigurvinsson pravi, da bodo Snowdna na Islandijo prepeljali z zasebnim letalom. Projekt je financiran z zasebnimi donacijami ljudi, ki jih skrbijo vladni posegi v zasebnost in državljanske pravice. To menda skrbi tudi ameriškega predsednika Baracka Obamo, ki se je v petek prvič doslej na kratko sestal z leta 2004 ustanovljenim nadzornim odborom za zasebnost in državljanske pravice.
Podrobnosti o pogovoru niso znane, razen tega, da so govorili o Snowdnovih informacijah. Omenjeni odbor je neodvisna vladna agencija, ki ima nalogo, da analizira in pregleda postopke vlade v vojni proti terorizmu z vidika kršitev državljanskih pravic. Obama je zaradi objav izrazil željo, da bi sprožili razpravo o razmerju med varnostjo in državljanskimi pravicami.