Revija Reporter
Svet

ZDA po napadih na sluh s Kube umikajo diplomatsko osebje

STA

30. sep. 2017 6:00

Deli na:

Poškodbe sluha naj bi utrpelo najmanj 21 uslužbencev na ameriškem predstavništvu v Havani.

Profimedia

ZDA bodo s svojega veleposlaništva na Kubi odpoklicale več kot polovico diplomatskega osebja, potem ko je bilo več ameriških diplomatov žrtev skrivnostnega napada na njihov sluh, so povedali neimenovani predstavniki ameriške vlade.

ZDA so ob tem izdale tudi opozorilo pred potovanji na Kubo.

Ameriško veleposlaništvo bo tako ostalo odprto za zagotavljanje osnovnih diplomatskih storitev in storitev v nujnih primerih. Vizumov po poročanju nemške tiskovne agencije dpa ne bodo več izdajali.

Za zmanjšanje števila osebja so se odločili, potem ko je najmanj 21 uslužbencev na ameriškem predstavništvu v Havani utrpelo poškodbe možganov in izgubo sluha. Šlo naj bi za zvočni napad z za zdaj še neznano napravo, ki ga žrtve sicer niso neposredno zaznale. Žrtev podobnega napada naj bi bilo tudi najmanj pet kanadskih diplomatov.

To naj bi se začelo že lani in naj bi trajalo še avgusta letos, čeprav so se ameriške oblasti februarja pritožile kubanskim in so potem maja iz Washingtona celo izgnale dva kubanska diplomata.

V State Departmentu zaenkrat še preučujejo, kaj se je zgodilo v Havani in tudi, kaj storiti.

Kubanske oblasti so potezo ZDA označile kot preuranjeno. Po besedah Josefine Vidal, ki je na kubanskem zunanjem ministrstvu zadolžena za odnose z velesilo na drugi strani Floridske ožine, bo poteza Washingtona tudi vplivala na kubansko-ameriške odnose.

Še enkrat več je zatrdila, da so v Havani zavezani nadaljnjemu sodelovanju med državama in da v ničemer niso povezani s skrivnostnim dogajanjem na ameriškem veleposlaništvu v kubanski prestolnici.

ZDA in Kuba sta sicer po polstoletni prekinitvi diplomatske odnose obnovili leta 2015, vendar so se napetosti s prihodom Donalda Trumpa v Belo hišo spet okrepile.