Revija Reporter
Svet

ZDA Franciji sporoča: Kaj se razburjate, vse države vohunijo

STA

22. okt. 2013 5:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Washington je včeraj zavrnil francoske zahteve po pojasnilih v zvezi z novimi razkritji primerov vohunjenja Ameriške agencije za nacionalno varnost (NSA) v Franciji. Tiskovna predstavnica Bele hiše Caitlin Hayden je poudarila, da vse države vohunijo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Jasno smo povedali, da ZDA v tujini zbirajo obveščevalne podatke takega tipa, kot jih zbirajo vse države," je poudarila Haydnova. Dodala je, da so ZDA začele revizijo načinov zbiranja obveščevalnih podatkov, s čimer želijo primerno uravnotežiti "legitimne varnostne skrbi naših državljanov in zaveznikov s pomisleki o zasebnosti, ki jih delijo vsi ljudje".

Ameriški zunanji minister John Kerry pa je po sestanku s predstavniki Arabske lige v Parizu napovedal, da se bodo ZDA s predstavniki Francije o teh vprašanjih posvetovale. Konkretnih obtožb, povezanih s Francijo, pa ni želel komentirati.

Ob tem je poudaril, da je zagotavljanje varnosti njihovih državljanov zelo zapletena in zahtevna naloga. Aktivnosti za zaščito državljanov po njegovih besedah sicer izvajajo mnoge države po svetu. "Vedno je naš cilj, da skušamo najti pravo ravnovesje med zaščito zasebnosti in varnosti naših državljanov," je še povedal Kerry.

Francoski zunanji minister Laurent Fabius je sicer v Luksemburgu ob robu zasedanja zunanjih ministrov EU včeraj poudaril, da si bo Francija na prihajajočem vrhu EU prizadevala za sprejem novih pravil zaščite zasebnosti. "Evropske digitalne sfere ni mogoče razvijati brez zaščite osebnih podatkov," je menil.

Francozom je v bran stopil tudi nemški zunanji minister Guido Westerwelle, ki je menil, da je Francija upravičeno ogorčena. "Med partnerji, med prijatelji tega ne bi smelo biti," je poudaril in dodal, da so ZDA dolžne vse natančno pojasniti.

Francoski tednik Le Monde je včeraj poročal, da je NSA skrivaj posnela več deset milijonov telefonskih pogovorov v Franciji. Agencija je avtomatično prisluškovala komunikacijam z določenih telefonskih številk in posnela tudi besedilna sporočila, poroča časnik, ki se sklicuje na dokumente nekdanjega sodelavca NSA Edwarda Snowdna.

Po poročanju francoskega dnevnika je moč iz njih sklepati, da tarče NSA niso bili le ljudje, osumljeni vpletenosti v terorizem, temveč tudi pomembni posamezniki iz poslovnega in političnega sveta.

Francija je zaradi tega na zagovor poklicala ameriškega veleposlanika v Parizu.