Revija Reporter
Svet

Zavezniki Merklove z gostom Viktorjem Orbanom zahtevali ostrejšo migrantsko politiko

STA

6. jan. 2018 6:00

Deli na:

Madžarski premier Viktor Orban.

Reuters

Poslanska skupina krščansko-socialne unije (CSU) v bundestagu je na včerajšnji klavzuri sprejela sklop zahtev o migrantski in varnostni politiki, čeprav tovrstnim načrtom ostro nasprotujejo nemški socialdemokrati (SPD).

V okviru ostrejše migrantske politike zahtevajo tudi, da se mlade migrante testira, koliko so stari.

Na tradicionalni zimski klavzuri CSU na bavarskem samostanu Seeon so poslanci sprejeli pet strani dolg sklop zahtev o ostrejši migrantski politiki. Stranka med drugim zahteva krčenje storitev za prosilce za azil in standardizirana testiranja mladih beguncev, s katerimi bi določili njihovo pravo starost, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Dodatno bi okrnili združevanje družin, omejili število novih beguncev na 200.000 ljudi letno in okrepljeno vračali prosilce mednarodne zaščite v domovino.

Kot je pojasnil nemški minister za razvoj iz vrst CSU Gerd Müller, v Iraku že potekajo procesi vračanja notranje razseljenih ljudi, zato bi moralo biti po njegovem možno tudi, da se v domovino vrnejo iraške družine, ki so trenutno v Nemčiji.

Ostrejši migrantski politiki pa nasprotujejo pri SPD. Vodja socialdemokratov Martin Schulz je med drugim za časnik Bild zavrnil vse zahteve bavarske unije. Nadaljeval je, da če bo CSU vztrajala pri svojem, je vprašljivo oblikovanje vladne koalicije SPD s konservativno unijo CDU/CSU.

Schulz je bil kritičen tudi do nastopa madžarskega premierja Viktorja Orbana na klavzuri CSU. Po njegovem Orban zasleduje nevarno logiko v azilni politiki. Vodja CSU Horst Seehofer pa bi ga moral na to opomniti, je dodal.

Orban je sicer včeraj v Seeonu kot častni gost branil svojo migrantsko politiko in sebe označil kot borca za voljo evropskega ljudstva in kot zgled za Evropo. Po njegovem si Evropejci ne želijo živeti v strahu pred terorizmom, ampak si želijo varnosti in da se varuje meje. Tisti, ki nimajo razloga, da bivajo tu, pa bi se morali vrniti v svoje domovine, je dodal.

Podprl ga je tudi Seehofer, ki je med drugim zagotovil, da bo oblikoval iniciativo za okrepljeno sodelovanje srednjeevropskih držav, med katerimi bo tudi Madžarska.

CDU, CSU in SPD bodo v nedeljo pričele uradne uvodna pogajanja o oblikovanju koalicije. Prvaki CDU, CSU in SPD, kanclerka Angela Merkel, Horst Seehofer in Martin Schulz, so se sicer srečali že v sredo, ko so dorekli predvsem tehnične podrobnosti uvodnih pogajanj. Ti naj bi trajali predvidoma teden dni. Socialdemokrati nameravajo nato 21. januarja na kongresu stranke odločati o vstopu v "prava" koalicijska pogajanja, isti dan pa naj bi o tem odločalo tudi vodstvo CDU.

Če bodo v SPD podprli začetek koalicijskih pogajanj, bi se ti lahko pričeli že naslednji dan, 22. februarja. Predvidoma do velike noči bi Nemčija lahko dobila novo vlado; velikonočna nedelja je letos 1. aprila.