Ameriška zakonodaja omogoča, da lahko otroci v kmetijstvu delajo veliko dlje, v veliko hujših razmerah in veliko mlajši, kot to velja za druge panoge. Z dovoljenjem staršev lahko na večjih kmetijah izven šolskega časa delajo otroci, starejši od 12 let, pri manjših kmetijah pa starostnih omejitev ni.
Kmečka opravila so že sicer težka, obiranje tobačnih listov pa prinaša dodatne nevarnosti. Delo poteka v hudi vročini, brez zadostnega počitka, otroci so izpostavljeni pesticidom, ki prizadenejo kožo, skozi kožo pa prihaja v telo tudi nikotin, zato trpijo zaradi slabosti, glavobolov in rednega bruhanja. Gre za t. i. bolezen zelenega tobaka, ko nikotin pride v telo skozi kožo.
HRW je za potrebe študije opravil pogovor s 140 otroci v državah Severna Karolina, Kentucky, Tennessee in Virginija. Avtorica poročila Margaret Wurth pravi, da je država lastne otroke pustila na cedilu.
Ministrstvo za delo je sicer leta 2011 predlagalo spremembo zakona, s katerim bi otrokom mlajšim od 16 let, prepovedali težaško delo, a pa je predlog naslednje leto propadel, ker je prevladal argument, da delo krepi človeka, s čimer je v kmetijstvu potrebno začeti zelo zgodaj.
Z nikotinom zastrupljeni otroški delavci plantažah tobaka v ZDA
15. maj. 2014 5:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017
Ameriška človekoljubna organizacija Human Rights Watch (HRW) je včeraj objavila študijo, ki ugotavlja, da ameriški otroci opravljajo težaško delo na plantažah tobaka brez ustrezne zaščite pred pesticidi in zastrupitvijo z nikotinom. HRW dodaja, da je to v skladu z zakoni, a želi, da ZDA te zakone spremenijo.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke