Revija Reporter
Svet

Konservativci na parlamentarnih volitvah v Veliki Britaniji izgubili večino v 650-članskem parlamentu

Reporter, STA

8. jun. 2017 23:09 Osveženo: 10:03 / 09. 8. 2017

Deli na:

Na četrtkovih predčasnih parlamentarnih volitvah v Veliki Britaniji so vladajoči konservativci izgubili večino v 650-članskem parlamentu.

Po preštetju glasovnic v 634 od 650 okrožij so zmagali v 309, kar pomeni, da ne morejo več doseči večine 326 glasov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

To pomeni, da konservativci, ki so doslej imeli 330 sedežev, ne bodo mogli sami oblikovati vlade. Sklepanje koalicij v britanskem političnem prostoru sicer ni običajno.

Pirovo zmago torijcev so napovedale že vzporedne volitve nekaterih britanskih medijev, objavljene v četrtek po zaprtju volišč ob 22. uri po krajevnem času (23. uri po srednjeevropskem).

Po vzporednih volitvah naj bi konservativci dobili 314 sedežev, laburisti 266, liberalni demokrati 14, Škotska nacionalna stranka pa 34. Evroskeptična stranka Ukip naj bi ostala brez poslancev, 22 pa naj bi jih dobile druge manjše stranke.

Mayeva, ki je predčasne volitve sklicala zato, da bi okrepila moč svoje stranke v pogajanjih o brexitu z EU, je ponoči volivcem obljubila stabilnost. "Država potrebuje obdobje stabilnosti in kakršni koli že so izidi, bo Konservativna stranka storila vse, da zagotovi to stabilnost," je dejala, potem ko je postalo znano, da je bila izvoljena v svojem okrožju Maidenhead v Londonu.

Vodja laburistov Jeremy Corbyn jo je medtem pozval k odstopu. Ob razglasitvi svoje zmage v londonskem okrožju Islington North je poudaril, da bi morala "Mayeva oditi in narediti prostor za vlado, ki bi resnično predstavljala državo". Po njegovih besedah so se volivci odločili za upanje in obrnili hrbet varčevalni politiki.

Pred Mayevo ali njenim naslednikom, če se bo odločila za odstop, je naloga oblikovanja nove vladajoče koalicije. Pri tem je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa najbolj verjetno, da se bodo torijci povezali s severnoirskimi unionisti (DUP), ki so osvojili najmanj deset poslanskih sedežev.

Ker severnoirska stranka Sinn Fein, ki naj bi tokrat dobila sedem sedežev, v London običajno ne pošlje svojih predstavnikov, bi se konservativci lahko zatekli tudi k t. i. delovni večini. Možno bi bilo tudi, da bi večino določali za vsako glasovanje posebej.

Če konservativcem ne bo uspelo oblikovati vlade, bo njihov voditelj o tem obvestil kraljico Elizabeto II. V tem primeru bi lahko kraljica pooblastila vodjo laburistov Jeremyja Corbyna, da oblikuje vlado in predstavi njen program. Kraljica se sicer v to ne vmešava in je politično nevtralna, še poroča dpa.