Voditelji so se zavzeli za to, da odgovorni za vojne in druge najhujše zločine, povezane z rusko agresijo na Ukrajino, odgovarjajo. EU podpira prizadevanja Ukrajine in mednarodne skupnosti, med drugim pri vzpostavitvi ustreznega mehanizma za pregon kaznivega dejanja agresije, in ustanovitev mednarodnega centra za pregon tega kaznivega dejanja v Haagu.
V sklepni izjavi so podprli tudi mirovni načrt v desetih točkah ukrajinskega predsednika. Zagotovili so, da bo EU skupaj z Ukrajino skušala pridobiti čim širšo mednarodno podporo za ta načrt.
Evropski svet je poleg tega zagotovil podporo pri obnovi Ukrajine, pri čemer EU skupaj s partnerji krepi prizadevanja glede uporabe sredstev, zamrznjenih v okviru sankcij proti Rusiji.
Glede evropske perspektive Ukrajine pa so zapisali, da vrh pozdravlja reformna prizadevanja Ukrajine v teh težkih časih za državo in jo spodbuja, naj nadaljuje po tej poti in izpolni pogoje za članstvo v EU. Kot so še navedli, EU podpira Ukrajino pri njenih prizadevanjih, in poudarili, da je prihodnost Ukrajine v uniji.
Ukrajinski predsednik se je v četrtek vrha voditeljev EU prvič udeležil osebno, potem ko jih je od začetka ruske agresije redno nagovarjal prek videopovezave.
Zahvalil se jim je za dobave orožja, pri čemer pa je poudaril, da je treba biti hitrejši od Rusije. Izrazil je prepričanje, da bo Ukrajina "postala del Evropske unije". Želi si, da bi se pristopna pogajanja za članstvo v EU začela še letos.
Zelenski je v Bruslju prejel aplavz voditeljev članic EU, z eno izjemo: madžarski premier Viktor Orban se je vzdržal. Belgijski poslanec v Evropskem parlamentu Guy Verhofstadt je bil ob tem na twitterju oster: "Duh leta 1956 je za vedno zapustil madžarski režim."