Revija Reporter
Svet

Vrh EU o potrditvi dogovora o brexitu brez drame in brez slavja

STA

25. nov. 2018 2:23 Osveženo: 2:24 / 25. 11. 2018

Deli na:

Brexit

Profimedia

Voditelji 27 članic EU se bodo danes v Bruslju sestali na posebnem zasedanju o brexitu, na katerem bodo predvidoma podprli osnutek ločitvenega sporazuma z Združenim kraljestvom in sprejeli politično izjavo o prihodnjih odnosih. Po dogovoru o zagotovilih za Španijo glede Gibraltarja zdaj res vse kaže, da bo to vrh brez drame, a tudi brez slavja.

"Nihče nima razloga za veselje. A vsaj preizkušnjo enotnosti in solidarnosti je EU27 v tem ključnem času prestala," je pred vrhom tvitnil predsednik Evropskega sveta Donald Tusk. Kot moto za vrh, ki se ga bo udeležil tudi slovenski premier Marjan Šarec, pa je citiral Freddieja Mercuryja: "Prijatelji bodo prijatelji, prav do konca."

Voditelji sedemindvajseterice bodo danes predvidoma podprli osnutek zajetnega ločitvenega sporazuma, ki ureja tri prednostna ločitvena vprašanja - pravice državljanov, finančno poravnavo in mejo na irskem otoku - ter prehodno obdobje, ki naj bi trajalo do konca leta 2020 ob možnosti enkratnega podaljšanja za največ dve leti.

Poleg tega bodo voditelji, ki se jim bo ob koncu pridružila tudi britanska premierka Theresa May, sprejeli nezavezujočo politično izjavo o prihodnjih odnosih. Ta postavlja temelje za prihodnje odnose, a vsa ključna in najbolj občutljiva vprašanja, na primer vprašanje meje na irskem otoku, bo treba še doreči v pogajanjih o prihodnjih odnosih.

Šele tik pred vrhom je bilo rešeno vprašanje zagotovil za Španijo glede Gibraltarja. Madrid je zahteval trdna zagotovila, da bo imel besedo pri opredeljevanju prihodnjih odnosov EU z Gibraltarjem, strateško pomembnim britanskim čezmorskim ozemljem na jugu Iberskega polotoka, nad katerim si tudi Španija želi suverenost.

Slavja danes ne bo. Prvič, ker nad brexitom v Bruslju ni navdušenja. Drugič, ker kalvarije še zdaleč ni konec. Naslednji korak bo najzahtevnejši - potrjevanje dogovora v britanskem parlamentu. Tudi če ta dogovor potrdi, sledijo še zahtevna pogajanja o prihodnjih odnosih. Če britanski parlament dogovora ne potrdi, pa je neznank še ogromno.