Ministrstvo je za Dnevnik potrdilo, da se je na njih oz. Slovensko vojsko obrnilo nekaj posameznikov in da trenutno s pristojnimi resorji preučujejo možnosti Slovenije glede dodelitve mednarodne zaščite osebam, ki bi za to zaprosile.
Slovenija se po poročanju časnika tako z drugimi državami članicami Evropske unije, ki so sodelovale na vojaških misijah v Afganistanu, dogovarja o zaščiti tamkajšnjih civilistov. Gre večinoma za prevajalce, pa tudi varnostnike in druge pomožne delavce, ki so sodelovali s tujimi vojaki, tudi s Slovenci, in jim zdaj zaradi tega grozi maščevanje talibanov.
Točnega števila pogodbenih civilistov, s katerimi je v zadnjih letih sodelovala Slovenija, na ministrstvu niso podali, niti informacije o stopnji ogroženosti teh oseb. Sporočili so le, da ministrstvo še naprej spremlja razvoj dogodkov v Afganistanu tudi v luči tovrstnih vprašanj.
V Sloveniji sicer velja, da lahko tujci zaprosijo za mednarodno zaščito le na ozemlju države. Lahko pa pred tem prejmejo začasno dovoljenje za vstop v državo oz. za začasno prebivanje.
Več Afganistancev je slovenske vojake prosilo za azil v Sloveniji
6. avg. 2021 8:01 Osveženo: 8:05 / 06. 8. 2021
Po odhodu sil zveze Nato iz Afganistana naj bi se zaradi strahu pred talibani več afganistanskih sodelavcev Slovenske vojske na pomoč obrnilo tudi na Slovenijo. Ministrstvo za obrambo po današnjem poročanju časnika Dnevnik preučuje možnosti, da bi jim podelili azil.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke