požar Škofljica Svet24.si

Foto: Po obsežnem požaru župan občine ...

atene saharski pesek Svet24.si

Atene je pogoltnila oranžna meglica saharske ...

1711036296-dsc9299-01-1711036248215 Necenzurirano

Afera Dars: poslanca NSi na policiji preverjala, ...

cernivceva 6a PL Reporter.si

Milijon in pol evrov vredne hiše gradbenega ...

luka doncic 24 pm Ekipa24.si

Luka Dončić objavil posebno fotografijo ...

stipan-macan Njena.si

Gledalci Botrov jezni zaradi smrti glavnega junaka...

pogacar Ekipa24.si

Kocine pokonci... Poglejte, komu je Pogačar ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

V ZDA vre zaradi oprostitve varnostnika s »kompleksom heroja«

Deli na:
V ZDA vre zaradi oprostitve varnostnika s »kompleksom heroja«

Foto: Reuters

Protesti zaradi sobotne oprostilne sodbe za floridskega varnostnika Georgea Zimmermana, ki je februarja lani ubil temnopoltega najstnika v Sanfordu, so se po ZDA nadaljevali tudi včeraj Povečal se je pritisk na zvezno pravosodno ministrstvo, da ukrepa s tožbo zaradi kršenja državljanskih pravic.

Do včeraj se je pod peticijo pravosodnemu ministru ZDA Ericu Holderju nabralo več kot 600.000 podpisov ljudi, ki zahtevajo pregon po zvezni zakonodaji, ki je bila sprejeta zaradi primerov, ko porote na jugu ZDA niso obsojale belcev za zločine proti temnopoltim.

Rasizem bo sicer težko dokazati že zaradi tega, ker je so agenti zvezne policije FBI že lani zaslišali Zimmermana, njegove sodelavce, znance in družinske člane. Niso našli nobenega dokaza, da bi Zimmerman, katerega oče je Američan, mati pa priseljenka iz Peruja, sovražil temnopolte. Preiskava je ugotovila, da je imel varnostnik, ki je želel biti policist, pa mu ni uspelo, kompleks "heroja", vendar ni bil rasist.

Holder je včeraj v Washingtonu zagotovil, da bodo pri odločanju o morebitni zvezni obtožnici sledili dejstvom in zakonu. Dodal je, da je tragična in nepotrebna ustrelitev Trayvona Martina priložnost za odkrit pogovor o zapletenih stvareh, polnih čustvenega naboja. Izrazil je tudi upanje, da bodo Američani k temu težkemu dialogu pristopili z enakim dostojanstvom, kot sta ga pokazala Martinova starša.

Predsednik ZDA Barack Obama se ni odzval in se tudi ne bo, saj je njegov tiskovni predstavnik Jay Carney dejal, da bi bilo to neprimerno.

Zimmerman je lani februarja sledil 17-letnemu Martinu, ki se je vračal iz trgovine domov in ga med pretepom ustrelil ter ubil. Zimmerman je vztrajal, da se je počutil ogroženega in da je streljal v samoobrambi, ko mu je najstnik glavo udarjal v betonski robnik pločnika. Martin svoje različice spopada ni mogel povedati, pravih očividcev ni bilo in glede na zakon Floride, ki dovoljuje uboj, če se oseba počuti ogroženo, porota ni mogla odločiti drugače, kot je.


Zimmermana je iz istih razlogov policija izpustila kmalu po zaslišanju po Martinovi smrti. Aretirali so ga ponovno 44 dni kasneje zaradi pritiskov javnosti in demonstracij po vseh ZDA. Umori so v pristojnosti zveznih držav, vendar pa zvezna zakonodaja omogoča poseg zveznega tožilstva, če gre za sporne odločitve na podlagi rasizma.

Očitno je, da se je Martin Zimmermanu, ki je na lastno pest raziskoval vlome po soseski, zazdel sumljiv glede na to, da je bil temnopolt in pokrit s kapuco. Nihče razen morda hudih rasistov v ZDA ne dvomi, da se Zimmerman ne bi odločil za spremljanje oziroma zalezovanje belega fanta v kratkih hlačah brez kapuce na glavi.

Martin je ustrezal Zimmermanovi predstavi sumljive osebe, ki je sposobna zločinov, najstnik pa zalezovanja ni prenesel mirno, ampak se je z Zimmermanom soočil. Prišlo je do tragedije, na Zimmermanovo srečo v državi Florida, ki ima zakon, kot ga ima.

Podpise za ukrepanje zvezne vlade sicer zbira največja organizacija temnopoltih Američanov v ZDA NAACP. Zimmermana lahko civilno za odškodnino toži tudi pokojnikova družina.

Protesti so po ZDA izbruhnili nemudoma po sobotni odločitvi šestih porotnic, ki ostajajo anonimne. V Los Angelesu je bilo nekaj divjanja in razbijanja avtomobilov ter izložb trgovin, vendar v omejenem obsegu. Drugod po ZDA so bili protesti mirni.

Čeprav so protesti daleč od nemirov, ki so izbruhnili leta 1992 po oprostitvi policistov zaradi pretepanja temnopoltega Rodneyja Kinga, pa življenje za Zimmermana kljub oprostilni sodbi ne bo več nikoli enako kot pred februarjem lani. Prejel namreč že veliko groženj in naj bi se brez telesnih stražarjev le težko sam pojavljal v javnosti.