Z virusom se sedaj sooča že več kot polovica zveznih držav, nekatere, kot je New York, pa so razglasile tudi izredne razmere. Nazadnje v nedeljo tudi Oregon, kjer je število okužb s sobote na nedeljo naraslo s sedem na 14. Prve primere so potrdili v Virginiji in Connecticutu. Največ primerov smrti je v zvezni državi Washington, večina v domu za ostarele v predmestju Seattla.
V Teksasu in Arizoni sta se samoizolirala republikanska člana zveznega kongresa. Teksaški senator Ted Cruz in kongresnik iz Arizone slovenskega rodu Paul Gosar sta si določila 14 dni karantene na domu, ker sta konec februarja prišla v stik z okuženim moškim na Konferenci za konservativno politično akcijo (CPAC) v Marylandu. Na konferenci sta bila tudi predsednik ZDA Donald Trump in podpredsednik Mike Pence, vendar Bela hiša zatrjuje, da nista bila v neposrednem stiku z okuženim.
Trump je v soboto zatrdil, da se ne bo odpovedal svojim predvolilnim zborovanjem, na katerih se zbere po več kot 10.000 ljudi, podobno se nadaljevanju kampanje na ta način nista odpovedala niti demokratska predsedniška kandidata Joe Biden in Bernie Sanders. Slednji je bil edini, ki je v nedeljo napovedal možnost odpovedi zborovanj, če se bo to pokazalo za potrebno. Trump ni zaskrbljen nad možnostjo okužbe zaradi udeležbe na CPAC in zagotavlja, da skupaj z vlado opravlja odlično delo.
Vodja oddelka za nalezljive bolezni pri Nacionalnih inštitutih za zdravje Anthony Fauci je v nedeljo na ameriških televizijah priporočal vsem, naj se izogibajo velikih zborovanj, starejšim in bolnim pa, naj ne potujejo z letali, sploh pa naj se izogibajo potovanj z ladjami za križarjenja. Priznal je, da je bilo uvodoma nekaj pomanjkljivosti pri pripravi in razdeljevanju kompletov za testiranje za virus, vendar pa naj bi imeli do danes na voljo 400.000 kompletov za testiranje, do konca tedna pa štiri milijone.
Fauci je v nasprotju s poročanjem nekaterih medijev zagotovil, da mu nihče v Trumpovi vladi ni naročil, naj ne govori o izogibanju potovanj starejšim in bolnim. Ameriški generalni kirurg, kar je poseben položaj v zvezni vladi, Jerome Adams je za CNN povedal, da bo okužb in smrtnih primerov na žalost še več. Po njegovih besedah je povprečna starost tistih, ki so zaradi okužbe in bolezni umrli, 80 let, povprečna starosti tistih, ki zaradi okužbe potrebujejo zdravniško oskrbo, pa 60 let.
Tudi Pence je že v soboto starejšim in bolnim priporočil, naj ne gredo na križarke, ki so, kot kaže, leglo virusov. Posebej je prizadeto podjetje Princess Cruises, katerega ladja Diamond Princess je bila februarja dva tedna zasidrana pred japonsko Jokohamo, zaradi česar se je okužilo 700 od 3700 ljudi na krovu.
Pred obalo San Francisca je zaradi okužb na krovu že nekaj dni zasidrana ladja Grand Princess, zvezna vlada pa se je končno odločila, da bodo 2400 potnikov evakuirali, 1100 članov posadke pa bodo dali v karanteno kar na ladji, ki se bo zasidrala v kalifornijskem Oaklandu.
Prebivalce Kalifornije bodo evakuirali v vojaško bazo pri San Franciscu za 14 dni v karanteno, druge v baze v Teksasu in Georgii, tujce pa bodo pomagali spraviti domov. Kanada bo po svojih 240 državljanov poslala letalo.
Ob obali Floride je sedaj zasidrana tudi Regal Princess, ki ne sme pristati, ker so pred dnevi tja preselili dva zaposlena na ladji Grand Princess in trenutno potekajo testiranja potnikov in posadke za virusom.
Voditelja kongresnih demokratov predsednica predstavniškega doma Nancy Pelosi in vodja senatne manjšine Chuck Schumer sta v nedeljo objavila zakonodajno pobudo za potrditev plačane bolniške vsem okuženim oziroma v karantenah, večje oziroma daljše ugodnosti za brezposelne, več bonov za hrano, financiranje kosil v šolah, več zaščitne opreme za ljudi, ki so v stiku z bolnimi, preprečevanje navijanja cen in podobno. Trump in republikanci za zdaj razmišljajo o davčnih olajšavah za podjetja in posameznike.
Po ameriških cerkvah so maše v nedeljo potekale brez stikov med verniki, pravoslavne cerkve so prepovedale poljubljanje ikon, katoliške so se odpovedale tradicionalnemu rokovanju za mir med mašo in ljudje so se namesto tega udarjali s komolci.
V New Yorku, kjer so doslej našteli 105 okužb brez smrtnega primera, imajo vozniki Uberja in podobnih podjetij na voljo razkuževalce rok, ti so tudi po zgradbah. Guverner države Andrew Cuomo, ki je pred dnevi razglasil izredne razmere, je zvezni Center za nadzor nad boleznimi iz Atlante (CDC) pozval, naj dovoli testiranja tudi zasebnim laboratorijem, da bo šlo hitreje. Župan mesta New York, kjer so našteli 13 okužb, Bill de Blasio je dejal, da so pripravljeni, ker bo okužb še več.
V ZDA do nedelje 22 mrtvih in več kot 500 okuženih s koronavirusom
9. mar. 2020 7:57 Osveženo: 7:58 / 09. 3. 2020
V ZDA so do nedelje zvečer potrdili 22 smrtnih primerov in več kot 500 okužb z novim koronavirusom, odpovedujejo koncerte, konference in druge prireditve, univerze priporočajo študentom, naj ne hodijo na predavanja. Pričakuje se nov porazen teden za finančne trge in morda je na obzorju nova recesija. Dva člana kongresa sta se samoizolirala.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke