Revija Reporter
Svet

V Ukrajini naj bi se borili tudi borci iz Slovenije

STA

1. sep. 2014 12:27 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

V krvavem konfliktu v Ukrajini se na obeh straneh bojujejo številni borci iz tujine, ki imajo za to različne razloge. Največ jih prihaja iz Rusije, Francije, Španije, Srbije in Poljske, manjše število pa tudi iz nekaterih drugih držav, britanski BBC omenja celo Slovenijo.

Prostovoljci prihajajo v Ukrajino z najrazličnejšimi motivi, ki segajo daleč v zgodovino - do vojn na območju nekdanje Jugoslavije in celo do španske državljanske vojne, piše BBC.

Proruski uporniki za prostovoljce iz tujine pravijo, da gre za sodobne mednarodne brigade v boju proti "fašizmu". V Kijevu po drugi strani poteka razprava o smiselnosti ustanovitve ukrajinske različice tujske legije.

Daleč največ borcev je iz Rusije, pri čemer je vse težje razlikovati med borci, ki se bojujejo kot prostovoljci, in aktivnimi vojaki, ki naj bi bili v Ukrajini na tajnih misijah.

Nobena skrivnost ni, da ruski državljani zasedajo najvišje položaje v uporniških silah. Najbolj znan med njimi je Igor Girkin - Strelkov, ki naj bi bil še do lani polkovnik ruske obveščevalne službe FSB. Na uporniški strani se borijo številni ruski vojaki z različnimi čini, pri čemer ni jasno, ali gre za plačance ali prostovoljce, poroča BBC.

Vodja upornikov Aleksander Zaharčenko je javno izjavil, da se na strani upornikov bori med 3000 in 4000 ruskih prostovoljcev. "V ruski vojski so številni, ki dopust raje preživijo med nami, brati, ki se borimo za svojo svobodo, kot pa na plaži," je dejal.

Vse več je dokazov, da so v konflikt vpleteni tudi redni pripadniki ruske vojske; nedavno so na vzhodu Ukrajine zajeli deset ruskih padalcev.

Na obeh strani v Ukrajini se borijo tudi Čečeni, tako tisti iz Čečenije kot tisti, ki so se izselili v tujino, a je zanimivo, da se jih večina bori za upornike.

V ukrajinskem konfliktu po poročanju francoskih medijev sodeluje tudi kakih 20 Francozov, ki se prav tako borijo na obeh straneh. Štirje, med njimi dva bivša vojaka, so odšli v Doneck, kjer se borijo za proruske separatiste.

Za časnik Le Monde so povedali, da so ustanovitelji ultranacionalističnega gibanja Kontinentalna enotnost, ki je v Franciji in Srbiji organiziralo proteste v podporo sirskemu predsedniku Bašarju al Asadu in srbskemu obtožencu haaškega sodišča Vojislavu Šešlju. Po njihovem mnenju je Rusija zadnji branik pred liberalno globalizacijo, ki je odgovorna za upad nacionalnih vrednot in izgubo francoske suverenosti.

Na uporniški strani se borita tudi Španca, ki v konfliktu vidita priložnost za poplačilo zgodovinske usluge. Kot sta povedala, sta v Ukrajino prišla, da bi se oddolžila za podporo Sovjetske zveze republikanski strani v španski državljanski vojni, piše BBC.

Za separatiste se bori več deset Srbov, ki jih je v konflikt pritegnil občutek solidarnosti z ruskimi pravoslavci in sovraštvo do zveze Nato, ki naj bi ji bila blizu vlada v Kijevu. Srbski strokovnjak za varnostna vprašanja Zoran Dragišić sicer pravi, da gre predvsem za plačance, ki se borijo na obeh straneh. V Srbiji sicer vse glasneje razmišljajo, da bi bojevanje v tujih vojnah uvrstili med kazniva dejanja.

Poljaki se po drugi strani borijo predvsem na strani Kijeva, čeprav je vlada v Varšavi uradno zanikala, da bi se poljski državljani bojevali kot plačanci za ukrajinsko vlado.

Kot poroča BBC, je dokazov, da v ukrajinskem konfliktu sodelujejo tudi ameriški prostovoljci, bolj malo. Izjema je bil Američan ukrajinskega rodu Mark Gregory Paslawski, ki je vzel ukrajinsko državljanstvo. Ubit je bil na vladni strani v kraju Ilovajsk.

BBC še poroča, da v konfliktu sodeluje tudi manjše število borcev iz drugih držav, pri čemer omenja Švedsko, Italijo, Nemčijo, Gruzijo, Belorusijo, baltske države, Finsko, Norveško, Kanado, Hrvaško, Slovenijo in Češko.