Dvourno soočenje, ki je potekalo pred občinstvom v studiu, je bilo edino, ki sta se ga med volilno kampanjo skupaj udeležila voditelja glavnih strank - premier Cameron in prvi mož opozicijskih laburistov Ed Miliband.
Cameron je na napade ostalih voditeljev strank zaradi strogih varčevalnih ukrepov vlade poudaril, da je njegov edini načrt varnost države ter pozval volivce, naj se držijo načrta, ki deluje. Dejal je, da ima vlada učinkovit načrt za vodenje ekonomije in zmanjšanje proračunskega primanjkljaja. Volivce je pozval, naj se ne vračajo na začetek, s tem pa mislil na vrnitev k laburistični vladi, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Njegov glavni tekmec Miliband je razpravo začel z napadom na vlado zaradi slabega vodenje javnega zdravstva in jo obtožil, da je javno zdravstvo nazadovalo za pet let. Obljubil je zvišanje minimalne plače na osem funtov na uro ter poudaril, da gre na volitvah za temeljno izbiro - ali bodo gradili državo, ki daje na prvo mesto delovne ljudi, ali pa bodo nadaljevali z vlado, ki ni na njihovi strani, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Nigel Farage, vodja evroskeptične desne stranke Ukip, ki je zmagala na lanskih evropskih volitvah, je kritiziral britansko imigracijsko politiko "odprtih vrat" preko članstva v Evropski uniji. Ponovil je, da je jedro problema priliv priseljencev in da bi morala Velika Britanija njihovo število zmanjšati z izstopom iz EU.
Obljubil je, da bodo zastopali interese "navadnih delovnih ljudi". Voditelje ostalih strank na soočenju je označil za pripadnike "politično korektnega političnega razreda", ki ne razumejo navadnih ljudi.
Predsednica Zelenih Natalie Bennett je pozvala k pravičnemu gospodarstvu, v katerem javna sredstva ne bi šla za zasebne dobičke.
Najbolj vroča razprava se je razvila ob vprašanju, ali bi morali v državi pripraviti referendum o izstopu iz EU, ki ga je v primeru vnovične izvolitve obljubil Cameron. Farage je pri tem napadel vodja koalicijskih proevropskih liberalnih demokratov, namestnika premierja Nicka Clegg, naj "pove resnico", poroča AFP.
Nicola Sturgeon iz Škotske nacionalne stranke, ki je po lanskem neuspešnem referendumu o neodvisnosti zasedla tudi položaj prve ministrice Škotske, je poudarila, da bo njena stranka zaveznica za progresivno politiko v parlamentu, v katerem nobeni stranki na volitvah ne napovedujejo večine.
Skupaj z Natalie Bennett in Leanne Wood, vodjo valižanske nacionalistične stranke Plaid Cym, je napadla načrte konservativcev, laburistov in liberalnih demokratov o proračunskih rezih. Woodova je pri tem poudarila, da varčevalni ukrepi niso neizogibni, ampak izbira.
Anketa med 1117 ljudmi, ki jo je po soočenju objavila YouGov, je pokazala, da je največ, 28 odstotkov gledalcev dejalo, da jih je najbolj prepričala Nicola Sturgeon, 20 odstotkov Farage. Cameron je najbolj prepričal 18 odstotkov vprašanih, Milliband 15 odstotkov, Clegg pa samo deset odstotkov.
Sodeč po anketah bo boj med konservativci in laburisti na majskih volitvah izredno tesen, saj se obojim obeta približno tretjina glasov. Tako negotovih volitev naj bi na Otoku ne bilo že desetletja. Ukipu ankete napovedujejo nekje med 10 in 15 odstotkov, sledijo mu liberalni demokrati in Zeleni z nekje med petimi in 10 odstotki glasov.