V zadnjem letu je podpora t. i. gibanju 20. februarja, ki je v začetku leta 2011 s pozivi h koncu korupcije, več demokracije in socialne pravičnosti na ulice pripeljalo več sto tisoč ljudi po vsem Maroku, namreč občutno padla.
Razmere v državi pa so še daleč od optimalnih, opozarja gibanje, ki želi obletnico protestov izkoristiti za oživitev zanimanja zanje. Maroško gospodarstvo čuti posledice svetovne finančne krize, ki se odraža v slabših življenjskih razmerah, družbenem nezadovoljstvu in pogostih spopadih med policijo in izobraženo mladino, ki ne dobi službe, opozarjajo protestniki.
Lanski protesti so Maročanom sicer prinesli novo ustavo in svobodne volitve, na katerih je 25. novembra 2011 slavila zmerna islamistična opozicija. Številni Maročani so upali, da bodo z njeno pomočjo lahko dosegli spremembe, ki so jih zahtevali protestniki, kar pa se ni povsem uresničilo. Večina vzvodov odločanja namreč ostaja v rokah kralja in njegovih svetovalcev.
V Maroku protesti ob obletnici maroške pomladi
19. feb. 2012 6:30 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017
Ulice maroških mest bo ob prvi obletnici začetka prodemokratičnih protestov v državi znova zavzelo gibanje, ki je pred letom dni vodilo proteste proti režimu kralja Mohameda VI. in prispevalo k uvedbi ustavnih reform. Z današnjimi demonstracijami želi gibanje opozoriti, da so razmere v Maroku še daleč od idealnih, poročajo tuje tiskovne agencije.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke