V volitvah za poslansko zbornico je Bersanijeva koalicija prejela 29,54 odstotka glasov in ji bo tako pripadlo 340 sedežev. Berlusconijevo zavezništvo pa je pobralo 29,18 odstotka glasov in mu bo tako pripadlo 124 sedežev, kažejo rezultati, ki jih je objavilo notranje ministrstvo.
Za senat pa je Bersanijev blok sicer pobral največ glasov, to je 31,63 odstotka, ne pa tudi večine sedežev. Zasedel jih bo namreč 113, medtem ko jih bo šlo Berlusconijevemu zavezništvu, ki je prejelo 30,72 odstotka glasov, 116. Leva sredina bo morala tako v zgornjem domu parlamenta, od katerega potrditve so odvisni vsi zakoni, poiskati partnerja.
Na tretje mesto v senatu se je presenetljivo uvrstilo protestno gibanje Pet zvezd komika Beppeja Grilla, ki je dobilo 23,79 odstotka glasov in bo imelo 54 sedežev. Hud udarec pa je utrpel odhajajoči tehnični premier Mario Monti, ki je s svojim sredinskim zavezništvom dobil le 9,13 odstotka glasov in tako zasedel 18 sedežev.
V poslanski zbornici je medtem gibanje Pet zvezd s 25,55 odstotka glasov postalo celo največja posamična stranka, imelo pa bo 108 poslancev. Montijevo zavezništvo pa je podprlo 10,56 odstotka volivcev in bo imelo 45 poslancev. Volitev se je po podatkih notranjega ministrstva udeležilo dobrih 75 odstotkov volilnih upravičencev.
Italija se je tako znašla v nekakšnem zastoju, saj je za vladanje potrebna večina v obeh domovih. To pa za tretje največje gospodarstvo v območju evra, ki je močno zadolženo in v globoki recesiji, niso dobri obeti.
Finančni trgi so se na rezultate volitev odzvali negativno. V včerajšnji izdaji šestmesečnih zakladnih menic je moral Rim pristati na skoraj enkrat višjo zahtevano donosnost kot v primerljivi zadnji izdaji. Donos do dospelosti italijanske 10-letne obveznice se je zvišal za več kot 0,60 odstotne točke, osrednji indeks milanske borze FTSE Mib pa se je zniževal tudi za več kot pet odstotkov.
Vlagatelji se bojijo, da bi politično zapleten rezultat volitev pripeljal do zastoja v reformah in k prenehanju fiskalne konsolidacije. To pa bi bila tudi slaba novica za evro območje, zato je negotov izid volitev močno odmeval tudi po Evropi.
Evropska komisija je v odzivu poudarila, da od Rima še naprej pričakuje spoštovanje zavez za ureditev javnih financ in izvedbo reform. Dodala je, da sliši skrbi Italijanov, a vztraja pri svoji politiki zategovanja pasu in reform.
Da mora Italija čim hitreje oblikovati novo trdno vlado, sta poudarila tudi nemški zunanji minister Guido Westerwelle in francoski finančni minister Pierre Moscovici. Da izid volitev ne bo imel pozitivnih posledic "ne za Italijo ne za preostalo Evropo," pa je menil španski zunanji minister Jose Manuel Garcia-Margallo.
Avstrijski kancler Werner Faymann je medtem opozoril na pohod "komikov" v politiki. V italijanski Katoliški cerkvi pa so ocenili, da je resnična lekcija za politike v Rimu močan dvig populističnih sil na volitvah.
Iskanje morebitnih koalicij bo sicer naporno. Berlusconi je v televizijskem pogovoru dejal, da Italija potrebuje vlado, nove predčasne volitve pa da "niso potrebne". Medtem ko nekdanji premier namiguje na veliko koalicijo z Bersanijem, pa se mu sodelovanje z Montijem ne zdi možno.
Bersani je kasneje napovedal, da njegova koalicija ne bo sklepala zavezništev z nobeno od strank, ampak bo odšla pred parlament s seznamom ključnih reform. V Demokratski stranki, ki kljub temu, da je dobila najvišjo podporo volivcev, ni postala zmagovalka volitev, morajo biti protagonisti sprememb, je dejal Bersani in priznal de facto poraz na volitvah.
"Ne bomo se šli diplomacije z enim ali drugim. Predlagali bomo nekatere ključne točke reform. V parlamentu bomo predstavili reformo institucij, reformo politike, vključno z novim zakonom o strankah, ukrepe za zaščito tistih, ki jih je kriza najbolj prizadela in novo evropsko politiko za ustvarjanje delovnih mest," je naštel.
V gibanju Pet zvezd sicer morebitni veliki koaliciji napovedujejo kratko življenje. Vodja gibanja Beppe Grillo je v svojem blogu takšni veliki koaliciji napovedal vsega sedem, osem mesecev življenja, ki pa da bo katastrofalno.
Slovenija je italijanske volitve še posebej natančno spremljala zaradi njihovega pomena za slovensko manjšino v Italiji. Slovenci v Italiji bodo še naprej imeli predstavnico v italijanskem parlamentu, saj je bila v poslansko zbornico na listi Demokratske stranke izvoljena Tamara Blažina.
Ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu Ljudmila Novak pa je v izjavi za medije dejala, da jo izid italijanskih volitev čudi. "Sama se zelo čudim, kako lahko nekdo vendarle prejme tako veliko število glasov, potem ko vemo, kaj vse se je v vmesnem času zgodilo oziroma kaj vse se očita na primer Berlusconiju," je dejala. Poudarila je še, da se odnos javnosti do slovenske manjšine izboljšuje, na finančnem področju pa Slovenci občutijo trenutno nedelovanje italijanske politike oziroma slabo finančno stanje.
V Italiji po volitvah pat položaj; sklepanje komaj kompatibilnih koalicij
27. feb. 2013 6:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017
Predčasne parlamentarne volitve, ki so v Italiji potekale v nedeljo in ponedeljek, niso dale jasnega zmagovalca. Tesno večino v poslanski zbornici je namreč prejela levosredinska koalicija Piera Luigija Bersanija, medtem ko je največ sedežev v senatu pripadlo desnosredinskemu zavezništvu Silvija Berlusconija. Nujno bo sklepanje koalicij.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke