Revija Reporter
Svet

V Iraku po volitvah izbruhnili nasilni protesti

STA

5. nov. 2021 18:17 Osveženo: 18:20 / 05. 11. 2021

Deli na:

Protesti v Bagdadu.

Profimedia

Iraško prestolnico Bagdad pretresajo nasilni protesti proti izidom nedavnih parlamentarnih volitev. Varnostne sile so skušale proiranske protestnike razgnati s streli v zrak in jim preprečiti dostop do visoko varovane zelene cone, oni pa so odgovorili z metanjem kamenja. Poškodovanih je bilo več kot 100 ljudi.

O spopadih v središču Bagdada so poročali očividci in lokalni mediji, o njih pričajo tudi številni posnetki na spletnih omrežjih. Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP so se napetosti proti večeru nekoliko umirile.

Iraško zdravstveno ministrstvo je sporočilo, da je bilo skupno poškodovanih 125 ljudi, od tega 98 pripadnikov varnostnih sil in 27 protestnikov. Obenem so zanikali poročanje medijev o najmanj dveh smrtnih žrtvah, češ da ni umrl nihče. Premier Mustafa al Kasimi je odredil preiskavo dogajanja.

Med več sto protestniki sicer po poročanju tujih tiskovnih agencij prevladujejo privrženci strank koalicije Fatah, ki so tesno povezane s šiitskimi milicami in jih podpira sosednji Iran. Te stranke so namreč na volitvah pred štirimi tedni izgubile velik del svojih poslanskih sedežev. Prepričljiv zmagovalec volitev je bilo medtem gibanje šiitskega klerika Moktade al Sadra, ki nastopa kot nacionalist in kritik Irana.

Volilni rezultati so sicer zaenkrat začasni, končnih pa še ni, saj zaradi številnih pritožb zdaj poteka ponovno štetje glasovnic. Pritožile so se predvsem omenjene stranke, povezane s šiitskimi milicami in Iranom, ki pristojnim očitajo volilne prevare in zato pozivajo k protestom.

Omenjene oborožene milice pod okriljem paravojaške mreže Hašed al Šabi so sicer uradno del iraških uradnih varnostnih sil, a imajo dejansko svoje življenje in po ocenah poznavalcev delujejo kot podaljšana roka Irana. V skladu s tem med drugim tudi zahtevajo dokončen umik ameriških vojakov iz Iraka.

Irak je že dolgo v hudi politični krizi. Jeseni 2019 so tam izbruhnili množični protesti proti političnemu vodstvu in zaradi slabega ekonomskega položaja. Premier Mustafa al Kasimi se je zato odločil za predčasne volitve, a udeležba na njih je bila rekordno nizka, le 41-odstotna, saj so številni Iračani izgubili zaupanje v politične elite in ne verjamejo več v resnične spremembe.