Revija Reporter
Svet

V hudi železniški nesreči na Danskem več smrtnih žrtev

STA

2. jan. 2019 14:23 Osveženo: 19:24 / 02. 1. 2019

Deli na:

Nesreča se je zgodila v zelo vetrovnem vremenu.

Reuters

V železniški nesreči na Danskem je po podatkih danskih železnic v sredo umrlo šest ljudi. 16 ljudi je ranjenih. Nesreča se je zgodila na mostu, ki povezuje dva danska otoka. Tik pred nesrečo je na Danskem pihal silovit veter. Gre za najhujšo železniško nesrečo na Danskem po letu 1988, ko je umrlo osem ljudi, 72 jih je bilo ranjenih.

Zaradi silovitega vetra nad Skandinavijo je bil železniški promet v sredinih jutranjih urah skorajda edino prevozno sredstvo za prečkanje danskega mostu, na katerem se je zgodila usodna nesreča. Zaradi vetrovnega vremena so namreč omejili prevoze s trajekti, oba največja danska mostova, tudi tistega, kjer se je zgodila nesreča, so zaprli za cestni promet.

Vzrok nesreče uradno še ni znan. Danski mediji so poročali, da naj bi se nesreča zgodila, ko je potniški vlak trčil v tovorni vlak, je poročala francoska tiskovna agencija AFP. Na vlaku je bilo v času nesreče 131 potnikov in trije člani osebja.

Po poročanju nemške tiskovne agencije dpa se je nesreča zgodila okoli 7.30, ko je potniški vlak trčil v nek predmet, morda v del nasproti vozečega tovornega vlaka, zaradi česar je moral potniški vlak silovito zavirati. Po navedbah AFP naj bi zaradi silovitega vetra odtrgalo streho tovornega vlaka, ki je zadela v nasprotni smeri vozeči potniški vlak.

Tiskovni predstavnik lokalne policije je dejal, da nima ostalih podrobnosti o nesreči, dodal pa, da policija ve, da je nek predmet zadel vlak.

Reuters je na spletni strani kasneje poročal, da bi lahko vlak zadela ponjava s tovornega vlaka. Na fotografijah s prizorišča nesreče je bilo videti, da je tovorni vlak prevažal pivo danske pivovarne Carlsberg. Tiskovni predstavnik pivovarne Carlsberg je potrdil, da je bil tovorni vlak, ki je bil na poti iz Carlsbergove pivovarne Fredericia v Kobenhavn, vpleten v nesrečo.

Po poročanju lokalnih medijev bi nesrečo lahko povzročil prazni tovornjak na tovornem vlaku. Ta se je zaradi močnega vetra verjetno prevrnil ali pa ga je odpihnilo z vagona transportnega vlaka.

Po besedah preiskovalca Boa Haaninga je potniški vlak najbrž trčil v prevrnjeni tovornjak.

"Slišati je bilo zelo, zelo glasen pok in nato se je vlak ustavil," je za televizijo TV2 dejala ena od očividk, ki je bila na potniškem vlaku skupaj s hčerko.

Danski premier Lars Lokke Rasmussen je družinam žrtev že izrekel sožalje.

Odzvala se je tudi danska kraljica Margrethe II. Kot so objavili na uradni strani kraljeve hiše, je kraljica zaradi nesreče globoko užaloščena. "Moje misli in najgloblje sočutje veljajo tako družinam umrlih kot ranjenim," se je odzvala.

"Strašna železniška nesreča na mostu Veliki pas (Storebaelt) na Danskem je posledica viharja Alfrida. Naše misli so z ranjenimi ter družinami in sorodniki umrlih," je na Twitterju zapisal švedski premier Stefan Löfven.

Odzval se je tudi predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker ter sorodnikom in prijateljem žrtev izrekel sožalje.

Nesreča se je zgodila na mostu, ki povezuje otoka Zealand, kjer je tudi prestolnica Koebenhavn, in Funen.

18 kilometrov dolg most je bil zaradi močnega vetra zaprt za cestni promet, a so ga v sredo popoldan ponovno odprli. Po nesreči je bil v celoti čez most prekinjen železniški promet. Silovit veter je reševalcem tudi otežil dostop do kraja nesreče.

Prek Velikega pasu vsak dan z vlakom potuje okoli 21.000 potnikov. Vsak dan most prevozi tudi več kot 27.000 vozil. Most je del prometne infrastrukture, ki Dansko povezuje z Nemčijo in Švedsko.

Silovit veter je že pred nesrečo na Danskem poskrbel za izpade elektrike in nevšečnosti v cestnem in trajektnem prometu tudi v drugih delih Skandinavije. Na Švedskem je bilo tako zaradi podrtih dreves v sredo zjutraj brez elektrike več kot 100.000 gospodinjstev.