Revija Reporter
Svet

V Houstonu v nekaj dneh padlo toliko dežja, kot ga v Sloveniji v enem letu

STA

30. avg. 2017 13:06 Osveženo: 13:06 / 30. 8. 2017

Deli na:

Močnejše nevihte danes možne na severu in vzhodu, v ponedeljek po vsej državi.

Profimedia

Količina 1250 litrov dežja na kvadratni meter, ki je v zadnjih dneh padla v ameriškem Houstonu, na območju Štajerske pade v enem letu.

Hidrolog Agencije RS za okolje Janez Polajnar je za STA poudaril, da je poplave v ZDA in Sloveniji mogoče primerjati predvsem na ravni posledic za posameznika.

Po Polajnarjevih besedah je tropski ciklon oziroma nevihta na območju Mehiškega zaliva pogost pojav, zlasti v jesenskem obdobju in pozno poleti. "Ta pojav nastane zaradi stika med izredno toplim in globokim morjem Mehiškega zaliva in osrednjim ravninskim predelom ZDA. Na stiku med toplim morjem in ravninskim predelom pa so učinki tropskega ciklona tudi najbolj uničujoči," je pojasnil.

Takšna moč tropske nevihte Harvey, ki je v zadnjih dneh prizadela ameriško zvezno državo Teksas, je posledica tega, da je zaradi pomanjkanja močnih višinskih zračnih tokov zastala nad območjem zvezne države, je povedal hidrolog. Moči pa botruje tudi dejstvo, da je temperatura morja v Mehiškem zalivu v tem času približno za 0,5 stopinje Celzija višja od običajnih temperatur.

Kot je še povedal Polajnar, je posledica tega, da je nevihta zastala nad Teksasom, tudi velika količina padavin. V zadnjih štirih dneh so v Houstonu namerili že več kot 1250 litrov dežja na kvadratni meter, kar je rekord v ZDA.

To je sicer po besedah Polajnarja količina, ki na območju Štajerske pade v enem letu. V Ljubljani medtem v enem letu pade 1500 litrov dežja na kvadratni meter. Ob hudourniških poplavah v Železnikih leta 2007 je v manj kot enem dnevu padlo več kot 400 litrov na kvadratni meter, ob kraških poplavah leta 2015 pa v treh tednih blizu 600 litrov.

Poplav v Teksasu in Sloveniji sicer ni mogoče primerjati, saj so tiste v ZDA precej obsežnejše, vendar pa so lahko, kot je pojasnil hidrolog, posledice za posameznike precej podobne.

Posledice poplav v ZDA so tako hude predvsem zaradi ravninskega reliefa na območju Teksasa in predvsem Houstona. "Voda, ki je padla na to ravninsko območje, namreč zelo počasi odteka v morje," je pojasnil Polajnar. Po njegovih besedah pa se je ob tej tropski nevihti dvignila tudi morska gladina, kar prav tako onemogoča odtok vode v morje. "Ta voda zastaja in bo tudi počasneje odtekala, kot bi sicer," je povedal.

Harvey je kot najhujše neurje po 12 letih v ZDA v petek zvečer kot orkan četrte stopnje s sunki vetra do 215 kilometrov na uro in močnim dežjem dosegel obalo zvezne države Teksas. V soboto je oslabel v tropsko nevihto in v Teksasu, še posebej v okolici mesta Houston, povzročil katastrofalne poplave. Zatem se je znova pomaknil nad Mehiški zaliv, kjer se je ob topli vodi okrepil in navlažil. Danes je že dosegel obalo Louisiane.

Po besedah slovenskega hidrologa se bo v prihodnjih dneh pomaknil proti severozahodu nad Louisiano, Arkanasas in druge zvezne države osrednje Amerike. Nad Louisiano je tako pričakovati tudi do 300 litrov dežja na kvadratni meter. Nad Houstonom pa bo od jutri vsaj pet dni suhega vremena, je še povedal.