Revija Reporter
Svet

V eksplozijah v Ankari na desetine mrtvih in več kot sto ranjenih

STA

10. okt. 2015 11:12 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

V dveh ločenih eksplozijah v bližini glavne železniške postaje v Ankari je po navedbah turškega notranjega ministrstva umrlo najmanj 30 ljudi, 126 pa je ranjenih, poročajo tuje tiskovne agencije. Prva eksplozija je odjeknila okoli 10. ure po lokalnem času, druga pa nekaj minut kasneje. Oblasti domnevajo, da gre za teroristični napad.

Eksplozija je odjeknila pred protivladnim shodom za mir, ki ga je za danes opoldne v bližini prizorišča napada sklicala leva prokurdska opozicija s parlamentarno stranko HDP na čelu. Udeleženci shoda, ki so ga nato odpovedali, so nameravali terjati konec spopadov turških varnostnih sil s pripadniki prepovedane Kurdske delavske stranke (PKK).

Kmalu po napadu, ko so prizorišče preplavili policisti in reševalci, so nekateri privrženci opozicije, ogorčeni ob napadu na svoje somišljenike, policiste napadli z vzkliki "morilci". Ti so nato streljali v zrak in jezno množico razgnali, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Oblasti eksploziji obravnavajo kot teroristični napad in preiskujejo trditve, da naj bi napadel najmanj en samomorilski napadalec. Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan in premier Ahmet Davutoglu se udeležujeta nujnega sestanka vlade in varnostnega vrha. Davutoglu je že napovedal, da bo za tri dni prekinil volilno kampanjo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Video posnetki, objavljeni na spletu, prikazujejo trenutke tik pred eksplozijama, ki kažejo, kako so se na prizorišču zbirali udeleženci opozicijskega shoda, opremljeni s plakati in zastavami. Veliko je mladih, nekateri plešejo, piše dpa.

Vodja HDP Selahattin Demirtas je napad označil kot barbarski in brutalen ter kot "pokol". Odzval se je že tudi generalni sekretar Sveta Evrope Thorbjorn Jagland. Tudi on je menil, da je šlo za krut in barbarski napad na mirne protestnike. Obenem je izpostavil, da "sta svoboda zbiranja in svoboda izražanja temeljna stebra demokracije".

Turčijo 1. novembra čakajo predčasne parlamentarne volitve, poleg politične nestabilnosti pa jo že tedne pretresa nasilje med varnostnimi silami in PKK. To je po dveh letih premirja izbruhnilo po julijskem napadu na prokurdske aktiviste v turškem mestu Suruc na meji s Sirijo, ki naj bi ga izvedla Islamska država. Ubitih je bilo 34 ljudi.

V nasilju, ki od takrat pretresa Turčijo, je umrlo več kot 140 pripadnikov varnostnih sil in, vsaj po trditvah Ankare, več kot 1700 kurdskih borcev.

Trafika24 Logo

Privoščite si nemoteno branje

Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.

Prijava

Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se