Revija Reporter
Svet

V Čilu se obeta vrnitev Michele Bachelet na položaj predsednice

STA

15. dec. 2013 9:06 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

V Čilu se bosta danes v drugem krogu volitev za predsedniški položaj potegovali bivša predsednica, socialistka Michele Bachelet in kandidatka konservativcev Evelyn Matthei. Karizmatični Bacheletovi javnomnenjske raziskave napovedujejo prepričljivo zmago.

62-letna Michele Bachelet, pediatrinja, ki je bila prva predsednica Čila med letoma 2006 in 2010, je v prvem krogu volitev 17. novembra dobila 47 odstotkov glasov, njena tekmica pa 25 odstotkov. Zadnje ankete ji napovedujejo več kot 63-odstotno podporo.

Napovedala je, da namerava spremeniti gospodarski in politični model, podedovan iz obdobja diktature Augusta Pinocheta. Napovedala je reforme s ciljem zmanjšanja velikih razlik med revnimi in bogatimi. Davčna reforma naj bi prinesla dodatnih 8,2 milijarde dolarjev, kar je tri odstotke BDP, čez šest let naj bi uvedli brezplačni študij, želi pa tudi spremembo ustave iz časov Pinocheta.

Čile ima enega najvišjih bruto domačih proizvodov na prebivalca v Južni Ameriki - ta presega 22.000 dolarjev - kljub temu pa polovica od 17 milijonov ljudi zasluži manj kot 500 dolarjev na mesec.

Bacheletova je hči nekdanjega generala, sicer pa ločena mati treh otrok. Podpira jo zavezništvo socialistov, krščanskih demokratov in komunistov.

60-letna Evelyn Matthei je bila doslej ministrica za delo v vladi sedanjega konservativnega predsednika Sebastiana Pineire, prej pa poslanka skrajno konservativne Neodvisne demokratične unije. Tudi njen oče je bil general in z Bacheletovo se poznata še iz otroštva, saj sta bila njuna očeta tesna prijatelja.

Njune poti so se ločile leta 1973 s Pinochetovim državnim udarom. Medtem ko so dan po državnem udaru generala Alberta Bacheleta aretirali in ga mučili do smrti, ker je ostal zvest strmoglavljenemu predsedniku Salvadorju Allendeju, je postal Fernando Matthei del nove vojaške hunte.

Sedaj se bosta njuni hčerki pomerili kot tekmici na različnih straneh v politično razdeljeni državi.

Na volišča je povabljenih več kot 13 milijonov volilnih upravičencev, vendar pa je volilna udeležba velika neznanka, saj letos udeležba na predsedniških volitvah prvič ni obvezna. Prvega kroga volitev se ni udeležilo več kot 50 odstotkov volivcev.