Podatke policije je zahteval član berlinskega mestnega senata Marcel Luthe (svobodni demokrati ali FDP). V mestu živi 70.000 registriranih migrantov (prosilcev za azil, beguncev in zavrnjenih prosilcev, ki jim je dovoljeno ostati v državi), pod teh pa jih je policija v letu 2016 kar 9614 obravnavala kot osumljence v različnih kriminalnih dejanjih. To je okoli 13 odstotkov celotne begunske populacije v mestu. Za primerjavo: okoli trije odstotki nemških državljanov so osumljenci v kriminalnih primerih.
Tudi če izključimo prestopke, kot je nezakonito priseljevanje, je trditev berlinske policije, da priseljenci niso bolj nagnjeni h kriminalu, nesprejemljiva, pravi Luthe. Dejstvo je, da je med priseljenci občutno več osumljencev za kriminalna dejanja kot pa med nemškimi državljani, ne oziraje se na starost in spol, ugotavlja Luthe.
Statistika spodkopava stališče zveznega notranjega ministrstva, da priseljenci niso nič bolj nagnjeni h kriminalu kot pa so Nemci, pravi Luthe. Čeprav zločinov ne gre pripisati skupini, temveč posameznikom, je te številke treba upoštevati pri raziskovanju in preprečevanju kriminala, meni senator.