Turški premier Binali Yildirim je danes sporočil, da bo umaknil sporni predlog zakona, ki je predvideval razveljavitev obsodbe za spolno zlorabo mladoletnice, če je napadalec svojo žrtev poročil. Predlog je sprožil proteste, saj so kritiki menili, da bi z njim posilstvo obravnavali kot dopustno, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Yildirim je sporočil, da bo predlog zakona ponovno obravnavala komisija na vladi, saj želijo doseči širše soglasje, hkrati pa želijo dati opoziciji dovolj časa, da oblikuje svoje predloge.
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je ponoči dejal, da je treba najti kompromis, da bo zakon sprejemljiv za vse, zato se je Yildirim odločil za umik.
Umik zakona je eden od redkih primerov, ko je vladajoča turška Stranka za pravičnost in razvoj (AKP) prisluhnila mnenju opozicije.
Če bi zakon sprejeli, bi v skladu z njim iz zapora lahko odšli moški, ki so bili obsojeni posilstva mladoletne osebe, če je prišlo do dejanja "brez uporabe sile, ustrahovanja ali kakšne druge omejitve soglasja" in če se moški poroči z žrtvijo.
Opozicijske stranke so bile zelo kritične do predloga, saj bi se z njim spodbujalo otroške poroke. Turški parlament je sicer v četrtek v prvem branju zakon potrdil.
Danes bi morala potekati zadnja obravnava v parlamentu, vendar se je od preteklega tedna zvrstilo več protestov, na katerih je na tisoče ljudi pozivalo vlado, naj umakne predlog zakona.
Največja opozicijska stranka, Ljudska republikanska stranka (CHP), je želela, da se predlog zakona umakne, in obljubljala, da se bo za umik borila tudi na ustavnem sodišču, če bo potrebno.
Turška vlada pa je vztrajala, da želi pomagati družinam, katerih vpleteni moški niso posiljevalci ali spolni napadalci, ampak le niso vedeli, da je to prekršek. Otroške poroke so namreč še vedno del kulture v določenih predelih države, najbolj razširjene so na jugovzhodu.
Yildirim še vedno vztraja, da je treba poiskati primernejšo formulacijo zakona in s tem pomagati skoraj 4000 družinam, ki "so prisiljene živeti brez ljubezni svojih staršev in ki plačujejo za napake svojih mater in očetov". V mislih je imel predvsem moške, ki so se poročili z mladoletnimi dekleti in so sedaj v zaporu.
V Turčiji je sicer legalna starost za soglasne spolne odnose 18 let. Če uradniki opazijo primer otroške poroke, ko gre par na primer na zdravniški pregled, so dolžni to prijaviti policiji, ki nato prevzame obravnavo primera.
Kritiki zakona pravijo, da bi z njim legitimirali posilstvo ter spodbujali prakso otroških porok. Združeni narodi so pozvali turško vlado, naj ne sprejme predloga zakona, saj bi s tem otežili svoj boj proti posilstvu in otroškim porokam, piše britanski medij BBC.
Je pa predlog zakona poskrbel tudi za pravo redkost, saj so nekateri privrženci opozicije v njem našli priložnost za mlada dekleta, da izrazijo svoje mnenje, medtem ko so se nekateri privrženci AKP, med drugim Erdoganova žena, izrekli proti zakonu.
Do zakona pa so bili kritični tudi v nekaterih provladnih organih. Iz Društva ženske in demokracije, kjer je namestnica predsednice Erdoganova mlajša hči Sumeyye Erdogan Bayraktar, so sporočili, da je največji problem predloga zakona dokazovanje, kaj je sila in kaj soglasje, še piše AFP.
V Turčiji so otroške poroke še vedno velik problem. Med bolj znanimi primeri je poroka nekdanjega turškega predsednika Abdullaha Güla s 15-letnim dekletom, ko je bil star 30 let.
Turčija umika zloglasni predlog zakona, ki naj bi spodbujal otroške poroke
22. nov. 2016 11:45 Osveženo: 10:02 / 09. 8. 2017
Turški premier umaknil sporni predlog zakona, ki bi dovoljeval spolne odnose z mladoletnicami.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke