oranžno opozorilo Svet24.si

Arso oranžen alarm prižgal tudi za severovzhod, ...

kača-na-policijski-postaji Svet24.si

Kača s policijske postaje Koper

1706792389-b60k4933-1706792354008 Necenzurirano

Furs blokiral premoženje nekdanjega ministra ...

1696960818-172a6788-1696960549922 Reporter.si

Teorije zarote: bo Anžetu Logarju uspelo prevzeti...

Komplet za trening Ekipa24.si

Šik po francosko s slovensko noto

skrito-v-raju Njena.si

Skrito v raju: Kako je danes videti kamp Paradiso?...

doncic Ekipa24.si

Ste videli to? Navijači Oklahome z majicami z ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Tunizija razglasila izredne razmere

Deli na:
Tunizija razglasila izredne razmere

Foto: Reuters

Predsednik Tunizije Beji Caid Essebsi je včeraj v državi razglasil izredne razmere, dober teden dni potem ko je mlad džihadist na plaži v mestu Sousse ubil 38 tujih turistov, večinoma Britancev. Kot je Essebsi pojasnil zvečer v nagovoru državljanom po televiziji, so "v veliki nevarnosti" in "vojnem stanju". Izredno stanje bo zaenkrat veljalo 30 dni.

Dejal je še, da je Tunizija zaradi teroristične grožnje v zelo težkem položaju in da je nujno, da ne izgubijo tujih vlagateljev. "A vlagateljem prijazne klime trenutno nimamo," je dodal. Tunizijci so med drugim močno zaskrbljeni zaradi bega tujih turistov, saj so močno odvisni od njihovega denarja.

Odgovornost za napad minuli petek, ki ga je izvedel 24-letni tunizijski študent, je prevzela Islamska država (IS). Essebsi je IS očital, da hlepi po razvijajoči se tunizijski demokraciji. "Imamo ustavo za sekularno državo, medtem ko želi terorizem vzpostaviti kalifat," je dejal.

Tunizijske oblasti so sicer že takoj po napadu 26. junija, ki je bil najhujši teroristični napad v Tuniziji doslej, poostrile varnostne ukrepe ter med drugim na hotele in plaže namestile oborožene policiste. Kakih 80 mošej, kjer naj bi delovali skrajneži, so zaprli. Oblasti so obenem priznale, da varnostne sile na napad niso bile pripravljene in da je policija posredovala prepozno.

Razglasitev izrednih razmer, ki bo po prvotnih načrtih veljala 30 dni, daje vojski in policiji široke pristojnosti pri obrambi države pred morebitnimi napadalci. Med drugim lahko kadarkoli izvajata racije na domovih in tudi nadzorujeta delo medijev.

Nazadnje so izredne razmere v Tuniziji razglasili po vstaji leta 2011, v kateri je bil strmoglavljen predsednik Zine al Abidine Ben Ali, odpravili pa so jih nato šele marca lani.