Revija Reporter
Svet

Tudi na Grenlandiji s 57.000 prebivalci imajo vladno krizo

STA

3. okt. 2014 9:33 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Politične težave očitno niso tuje niti Grenlandiji, ki šteje zgolj 57.000 prebivalcev. Tamkajšnja vlada je namreč ta teden razpadla, potem ko je morala premierka Aleqa Hammond zaradi suma zlorabe javnih sredstev v višini 14.300 evrov odstopiti s položaja. Grenlandski volivci bodo morali zato 28. novembra na predčasne volitve.

Hammondova, ki je na čelo vlade stopila marca lani, naj bi javni denar porabila za zasebne lete in hotele, ta teden pa je pristala na to, da odide s položaja, dokler je predmet preiskave. Sredstva je sicer že minuli mesec po več pozivih vrnila v javno blagajno.

Zaradi škandala so v minulih dneh odstopili štirje ministri, od tega dva iz premierkine stranke, vlada pa je posledično razpadla.

Arktično ozemlje je zaradi taljenja ledu, ki je omogočilo dostop do zalog nafte, redkih kovin in drugih mineralov, pritegnilo pozornost mednarodnih investitorjev.

Socialdemokratska stranka Hammondove Siumut je marca lani volitve dobila zaradi obljube, da bo spremenila sistem licenc za tuja rudarska podjetja, ki želijo izkoristiti potencialno bogato grenlandsko podzemlje.

Grenlandija ima obsežno avtonomijo, a je še vedno v senci nekdanje kolonialne vladarice Danske. Koebenhavn v skladu z dogovorom o avtonomiji Grenlandiji letno nakaže za 3,2 milijarde kron (430 milijonov evrov) subvencij, na podlagi česar ima poln nadzor nad njenimi naravnimi viri, navaja francoska tiskovna agencija AFP.