Trump je v petek novinarjem povedal, da bodo višje carine doletele tudi EU, vendar ni znano, kdaj. V Bruslju so danes zatrdili, da se bo EU "odločno odzvala vsakemu trgovinskemu partnerju, ki nepošteno ali samovoljno uvede carine na blago EU", poročajo tuje tiskovne agencije.
Odprti trgi in spoštovanje pravil mednarodne trgovine so bistveni za močno in trajno gospodarsko rast. Carine povzročajo nepotrebne gospodarske motnje in spodbujajo inflacijo, s čimer škodijo vsem, opozarjajo pri Evropski komisiji.
"Naši trgovinski in naložbeni odnosi z ZDA so največji na svetu. Veliko je na kocki," je še dejal tiskovni predstavnik Evropske komisije.
Nemški kancler Olaf Scholz pa je danes opozoril na učinke carin ZDA na svetovno trgovino. "Globalna izmenjava dobrin in surovin se je izkazala za veliko zgodbo o uspehu, ki je omogočila blaginjo za vse nas," je dejal v izjavi za novinarje na srečanju z britanskim premierjem Keirom Starmerjem, s katerim sta se sestala v njegovi rezidenci v Chequersu pri Londonu.
Na vprašanje o morebitnih evropskih protiukrepih v primeru ameriških carin pa je Scholz dejal, da je EU močno gospodarsko območje in ima "svoje možnosti za ukrepanje". Vendar pa želi EU na podlagi te moči nadaljevati gospodarske odnose z ZDA, je dodal po poročanju nemške tiskovne agencije dpa.
Carinam nasprotuje tudi kanclerski kandidat nemške konservativne CDU Friedrich Merz. Kot je dejal danes v Berlinu, bo Trump spoznal, da carin ne plačujejo tisti, ki uvažajo v ZDA, ampak ameriški potrošniki, "in zato bo njegova carinska politika sprožila odpor tudi v samih ZDA", poroča dpa.
Trump je danes v objavi na družbenem omrežju Truth Social priznal, da bodo morda carine "boleče" tudi za Američane, a zatrdil, da bodo njegovi ukrepi vredni cene, ki jo bodo plačali.
Francoski minister za industrijo Marc Ferracci je meni, da morajo trgovinska pogajanja s Trumpom prevzeti "obliko ravnovesja moči". Pozval je k ostri drži Evrope napram ameriškemu predsedniku, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Britanska notranja ministrica Yvette Cooper je dejala, da Trump tvega "resnično škodljiv vpliv" na svetovno gospodarstvo. Cooper, ki se je kot prva visoka predstavnica britanske vlade odzvala na objavo ameriških carin, je še dejala, da želi Združeno kraljestvo odpravljati trgovinske ovire, ne pa jih postavljati.
Japonski finančni minister Katsunobu Kato pa je za televizijo Fuji TV danes dejal, da je Japonska močno zaskrbljena zaradi možnih posledic ameriških carin na svetovno gospodarstvo. Napovedal je, da bodo natančno preučili možne učinke in sprejeli ustrezne ukrepe.
Trump je v soboto uvedel višje carine na uvoz iz treh držav, pri čemer bo uvoz iz Kanade in Mehike, s katerima imajo ZDA sklenjen prostotrgovinski sporazum, po novem ocarinjen po 25-odstotni stopnji. Dosedanje carine na uvoz iz Kitajske pa je zvišal za deset odstotkov.
Napoved carin bi lahko povzročila pretres v dobavnih verigah, od energije do avtomobilov in hrane, še navaja AFP.
Trump zdaj grozi s carinami EU in priznava, da bodo morda "boleče" tudi za Američane
2. feb. 2025 17:51 Osveženo: 17:55 / 02. 2. 2025
Evropska unija obžaluje odločitev ZDA o uvedbi carin na uvoz iz Kanade, Mehike in Kitajske, je danes dejal tiskovni predstavnik Evropske komisije v odzivu na potezo Washingtona. Če bo ameriški predsednik Donald Trump uresničil svojo grožnjo in uvedel carine na uvoz iz EU, se bo povezava odločno odzvala, so opozorili v Bruslju.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke