Revija Reporter
Svet

Trump ukazal napad z raketami nad sirsko vojaško letališče

STA

7. apr. 2017 7:41 Osveženo: 10:02 / 09. 8. 2017

Deli na:

Ameriška televizija NBC poroča, da so ZDA izstrelile 50 vodljivih raket tomahawk na eno od vojaških letališč režima sirskega predsednika Bašarja al Asada, ki ga Washington obtožuje torkovega napada s kemičnim orožjem na mesto Kan Šejkun, v katerem je umrlo najmanj 86 ljudi.

Američani so s tomahawki uničili letališče Aš Šairat v provinci Homs, s katerega naj bi Asadove sile napadle s kemičnim orožjem. Ameriški predsednik Donald Trump je dejanje Asadove vojske obsodil in napovedal, da se bo nekaj zgodilo. Posvetoval se je z obrambnim ministrom Jamesom Mattisom, ki mu je dal nekaj predlogov za vojaško ukrepanje. Odločil se je za tomahawke.

Trump je v izjavi za javnost na svojem floridskem posestvu Mar a Largo dejal, da je ukazal napad na letališče v Siriji, odkoder je bil sprožen kemični napad.

"Asad je pobil nemočne moške, ženske in otroke. Za številne je bila to počasna in surova smrt. V tem barbarskem napadu so bili okrutno umorjeni celo čudoviti dojenčki. Noben božji otrok ne bi smel nikoli trpeti takšnih grozot," je med drugim dejal Trump in dodal, da je preprečevanje širjenja kemičnega orožja ključni nacionalni interes ZDA.

Zagotovil je, da ni nobenega dvoma, da je Sirija uporabila prepovedano kemično orožje, kršila obveze iz Konvencije proti kemičnemu orožju in zanemarila pozive Varnostnega sveta.

"Številni poskusi spremembe Asadovega obnašanja so dramatično propadli. Zaradi tega se begunska kriza povečuje, regija se destabilizira, kar ogroža ZDA in zaveznike. Vse civilizirane države pozivam, naj se nam pridružijo v prizadevanjih za končanje klanja in prelivanja krvi v Siriji in končanje terorizma v vseh oblikah," je dejal in na koncu poleg Amerike prosil za božji blagoslov ne le Amerike, ampak celotnega sveta.

Trump je napad ukazal kljub opozorilu Rusije, da bo imela vojaška akcija proti Siriji negativne posledice. Ruski veleposlanik pri ZN Vladimir Safronkov je na to opozoril v četrtek med neuspešnim dogovarjanjem Varnostnega sveta ZN o resoluciji za obsodbo uporabe kemičnega orožja.

Safronkov je dejal, da bo odgovornost za vojaško akcijo na ramenih tistega, ki bo sprožil takšen dvomljiv tragičen ukrep. "Poglejte Irak, poglejte Libijo," je po poročanju AFP v New Yorku dejal Safronkov.

Trumpov predhodnik Barack Obama ni odločneje ukrepal proti Asadu, zaradi česar si je prislužil kritike jastrebov v kongresu, kot je senator iz Arizone John McCain.

Ta je skupaj z republikanskim kolegom iz Južne Karoline Lindseyjem Grahamom sporočil, da vojaška akcija pošilja pomembno sporočilo, da ZDA več ne bodo mirno opazovale, kako Asad s pomočjo Rusije pobija nedolžne civiliste v Siriji.

Senatorja sta Trumpa še pozvala, naj povsem izloči iz boja Asadove zračne sile ter skupaj z zavezniki in partnerji razvije celovito strategijo za končanje spopadov v Siriji.

Ameriški mediji poročajo, da so bili tomahawki izstreljeni iz dveh vojaških ladij v Sredozemlju. Sirska vlada je medtem ameriški ukrep označila za dejanje agresije.