Revija Reporter
Svet

Trump po srečanju z Erdoganom meni, da je za Kurde v Turčiji dobro poskrbljeno

STA

14. nov. 2019 7:05 Osveženo: 7:06 / 14. 11. 2019

Deli na:

Donald Trump in Recep Tayyip Erdogan

Reuters

Ameriški predsednik Donald Trump je imel po pogovorih v Beli hiši s turškim predsednikom Recepom Tayyipom Erdoganom skupno novinarsko konferenco, ki je dvigala številne obrvi, predvsem ko je hvalil Erdogana in njegove dobre odnose s Kurdi. Turškega kolega pa ni izzval, ko je kritiziral ameriški kongres.

Na dnevnem redu srečanja predsednikov sta bili v ospredju vprašanji turškega nakupa ruske protizračne obrambe in turška invazija na sever Sirije, ki jo je omogočil Trump z odločitvijo o umiku ameriških vojakov z območja. S tem je kurdske zaveznike v boju proti teroristom Islamske države prepustil turškim silam. Organizacije za človekove pravice so v poročilih glede invazije opozarjale, da Ankara obravnava vse Kurde kot teroriste, Združeni narodi pa so opozorili, da se lahko Turčija sooči z obtožbami o vojnih zločinih.

Erdogan je Trumpa opredelil kot velikega prijatelja, Trump je Erdogana opredelil kot velikega predsednika, ki ima "velike" odnose s Kurdi, tako kot jih imajo ZDA. "Sedaj se z njimi razumemo in mislim, da ima Erdogan velike odnose s Kurdi. Številni živijo v Turčiji in so srečni in zanje je poskrbljeno," je dejal predsednik ZDA.

Trump je po začetku turške ofenzive v začetku oktobra Erdoganu poslal pismo, v katerem ga je posvaril pred ubijanjem Kurdov, sicer bodo hude posledice. Erdogan je sprva trdil, da je Trumpovo pismo vrgel v smeti, tokrat pa je dejal, da ga je vrnil Trumpu.

Trump je razburil tudi svoje zaveznike, ko je na novinarski konferenci Erdogana prosil, naj dovoli vprašanje turškemu novinarju, vendar le prijateljskemu. Republikanski senator Lindsey Graham je suho pripomnil, da v Turčiji drugih veliko ni več ostalo.

Trump je tudi izrazil veselje, da Turčija povečuje obrambne izdatke, zaradi česar je zanj dobra zaveznica v Natu, ki ji je hvaležen za sodelovanje v vojni proti terorizmu.

Erdogan ima kurdske borce v Siriji, ki so se zadnja leta borili skupaj z ZDA proti Islamski državi, za teroriste. To je ponovil na novinarski konferenci in napadel ameriški kongres, ki je sprejel resolucijo z obsodbo oktobrske turške invazije na severu Sirije proti Kurdom. "Nekateri krogi, ki imajo simpatije do teroristov, so sedaj zelo razburjeni," je dejal, Trump pa se na to ni odzval.

Predstavniški dom kongresa je prejšnji mesec z veliko večino potrdil resolucijo, ki med drugim zaradi invazije zahteva sankcije proti turškim poveljnikom in uradnikom, vpletenih v invazijo.

Trump se ni odzval niti, ko je Erdogan kritiziral resolucijo predstavniškega doma kongresa, ki je pokol 1,5 milijona Armencev leta 1915 razglasila za genocid. Erdogan je dejal, da to meče globoko senco na odnose med državama ter naj o zgodovini sodijo zgodovinarji, ne pa politiki.

Erdogan je za Trumpa dober zaveznik ne glede na to, da je namesto ameriškega kupil ruski sistem protizračne obrambe, zaradi česar so ZDA izključile Turčijo iz programa novih lovskih letal F-35. Erdogan je zaradi tega izrazil namero, da kupi ruske lovce Su-35.

Trump je priznal, da je to resen izziv, a izrazil upanje, da se bo zadeva uredila. Državnemu sekretarju Miku Pompeu in drugim je naročil, naj to uredijo s Turčijo. Erdogan je dejal, da lahko ob ustreznih okoliščinah Turčija kupi tudi ameriški sistem protizračne obrambe patriot.

Za Trumpa je zelo pomembno, da imajo ZDA s Turčijo dobre trgovinske odnose in je izrazil prepričanje, da lahko trgovinsko menjavo, ki je leta 2017 znašala 24 milijard dolarjev, povečajo na 100 milijard.

Med Erdoganovim obiskom v Beli hiši so pred njo potekali protesti Kurdov in njihovih podpornikov v ZDA. "To ni pravi čas za izrekanje gostoljubja diktatorju," pa je glede Trumpovega povabila Erdoganu dejala demokratska senatorka Jeanne Shaheen.

V senatu sta sicer dva demokrata vložila resolucijo, ki obsoja nasilje turške vlade proti novinarjem, političnim nasprotnikom in manjšinam. Turčija je po poskusu državnega udara leta 2016 zaprla več kot 80.000 državljanov, ukinila več kot 1500 nevladnih organizacij in odpustila 130.000 državnih uradnikov.

Izvršna direktorica organizacije Amnesty International v ZDA Margaret Huang je opozorila, da turška vojska v Siriji povsem zaničuje življenja civilistov in napada stanovanjska območja. Pred ofenzivo je pobegnilo 100.000 ljudi. Visoka komisarka ZN za človekove pravice pa je pozvala Turčijo, naj preišče poročila o samovoljnih usmrtitvah.

Erdogan meni, da lahko v šestih mesecih do dveh let na sever Sirije naseli najmanj milijon beguncev, ki so sedaj v Turčiji. To bo spremenilo etnično sestavo območja, čemur EU nasprotuje.