Revija Reporter
Svet

Trump naj bi šefu FBI Comeyju namignil, naj neha preiskovati Flynna

STA

17. maj. 2017 9:50 Osveženo: 10:03 / 09. 8. 2017

Deli na:

Trump naj bi Comeyju za zaprtimi vrati dejal, da je general Flynn dober človek, in izrazil upanje, da lahko Comey odstopi od preiskave.

Ameriški predsednik Donald Trump je februarja Jamesu Comeyju, kot izhaja iz zapiskov odpuščenega direktorja FBI, namignil, naj konča preiskavo o ruskem vpletanju v ameriške volitve oziroma natančneje preiskavo takratnega svetovalca za nacionalno varnost Michaela Flynna v povezavi z ruskim vpletanjem v volitve.
 
Novico je najprej objavil New York Times, kasneje pa so jo preko svojih virov potrdili tudi drugi mediji, med drugim televizija NBC in tiskovna agencija AP.

Trump je imel februarja sestanek s svetovalci, med katerimi sta bila tudi pravosodni minister Jeff Sessions in Comey. Trump je vse ostale prosil, naj zapustijo sobo, saj se mora pogovoriti s Comeyjem.

Nato mu je za zaprtimi vrati dejal, da je general Flynn dober človek, in izrazil upanje, da lahko Comey odstopi od preiskave. To je v zapiskih, ki jih je Comey naredil takoj po pogovoru s Trumpom.

Glede na poročanje ameriških medijev na podlagi izjav oseb, ki so blizu nekdanjemu direktorju FBI, je takšnih zapiskov še veliko več. To pomeni, da se bodo škandali v zvezi s Trumpom in ruskim vpletanjem v volitve nadaljevali po tekočem traku.

Bela hiša je potrdila poročanje medijev o sestanku Trumpa s Comeyjem in tudi, da je Trump na njem večkrat ponovil, da je Flynn dober človek. Odločno pa je zanikala, da bi Trump Comeyja prosil, naj konča preiskavo. Trump je moral Flynna odpustiti še isti dan, ker je lagal o svojih stikih z Rusi.

Comeyjevi zapiski pravijo, da je direktor FBI Trumpu odgovoril, da se strinja, da je Flynn dober človek, ni pa mu obljubil, da bo končal preiskavo.

Trump je Comeyja odpustil prejšnji teden z najprej izgovorom, da zato, ker je bil grd do Hillary Clinton. Kasneje je povedal, da ga je odpustil, ker je bil nastopač, za kongresne demokrate pa ni nobenega dvoma, da ga je odpustil, ker je vodil preiskavo o ruskem vpletanju v volitve v Trumpovo korist.

Kongresniki podobno kot mediji ne uspevajo več dohajati vseh Trumpovih zgodb. "Ne bom več komentiral. Naj pride Comey v kongres, da pridemo zadevi do dna," je dejal republikanski senator iz Južne Karoline Lindsey Graham. Podobno so povedali tudi drugi republikanci.

Comey je zavrnil zaslišanje v kongresu za zaprtimi vrati in dejal, da bo prišel povedat svojo zgodbo le javno. Republikanci ga doslej niso povabili, sedaj pa ga bodo morali.

Demokrati so bili seveda ogorčeni. "Zapiski, prepisi, trakovi, seznam kar raste," je dejal vodilni demokrat v senatnem odboru za obveščevalne dejavnosti Mark Warner iz Virginije.

"Kar je preveč, je preveč. Kongres mora zadevi priti do dna," je dejal vodilni demokrat v odboru za obveščevalne zadeve predstavniškega doma Adam Schiff iz Kalifornije.

"Na dan, ko smo mislili, da zadeve ne morejo biti slabše, so se poslabšale. Skrbi glede naše nacionalne varnosti, vladavine prava in neodvisnosti najvišje policijske agencije v državi se kar kopičijo," je dejal vodja senatne manjšine Charles Schumer iz New Yorka. V mislih je imel na torkovo poročanje Washington Posta o tem, da je Trump z Rusi delil zaupne obveščevalne informacije o terorizmu.

"Ravnokar grem iz senata. Tako med demokrati kot tudi republikanci se zelo omenja definicija izraza oviranje pravice," je sporočil demokrat iz Connecticuta Chris Murphy.

Kongres lahko ameriškega predsednika odstavi s položaja, če ugotovi izdajo, podkupnino ali druge hude zločine, med katere spada oviranje pravice.