Revija Reporter
Svet

Trump: Hašodži ni Američan, Savdijci pa so naročili za 110 milijard dolarjev vojaške opreme

STA

18. okt. 2018 6:00

Deli na:

Donald Trump

Profimedia

Ameriški predsednik Donald Trump je dejal, da je zaprosil Turčijo, naj posreduje tonske in videoposnetke v povezavi z izginotjem savdskega novinarja Džamala Hašodžija in bo o tem povprašal tudi državnega sekretarja Mika Pompea nemudoma po njegovi vrnitvi iz Turčije, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Po Trumpovi oceni posnetki verjetno obstajajo. Ni pa želel potrditi ali zavrniti informacije, da primer preiskuje tudi FBI, vendar pa je ponovil, da Hašodži ni bil ameriški državljan. Savdsko Arabijo je izpostavil kot pomembnega zaveznika na Bližnjem vzhodu in spet spomnil, da je naročila za 110 milijard dolarjev vojaške opreme.

Pompeo je včeraj v zvezi s Hašodžijevim izginotjem obiskal Savdsko Arabijo in Turčijo, ki trdi, da so novinarja v prostorih savdskega konzulata v Istanbulu mučili, ubili in razkosali njegovo truplo, da bi tako skrili dokaze. Turčija naj bi imela posnetke, Savdska Arabija pa zločina ne priznava.

Sicer pa je Trump v intervjuju za tiskovno agencijo AP, ki ga povzemajo mediji, med drugim primerjal obtožbe na račun Savdske Arabije zaradi umora novinarja z obtožbami na račun vrhovnega sodnika Bretta Kavanaugha. V obeh primerih naj bi se hitelo s sklepi, obtoženi pa, kot je dejal, morajo dokazovati svojo nedolžnost.

Trump je poudaril, da je treba najprej ugotoviti, kaj se je zgodilo s Hašodžijem. Po oceni predsednika ZDa se spet dogaja to, da je nekdo kriv, dokler ne dokaže nedolžnosti, kot v primeru Kavanaugha, ki je bil po Trumpovih besedah povsem nedolžen glede obtožb o spolnem napadu. Krivde mu niso dokazali, vendar v preiskavi niso zaslišali nobene od vpletenih strani.

Glede volitev je Trump ocenil podobno navdušenje med republikanskimi volivci kot leta 2016 in je prepričan, da njegova podpora koristi vsem kongresnim kandidatom. Zavrača pa vsako odgovornost, če bo morda demokratom po volitvah 6. novembra uspelo prevzeti večino v predstavniškem domu kongresa.

V tem primeru se obeta poplava uradnih kongresnih preiskav, pozivov in morda celo postopek odstavitve predsednika ZDA, kar pa Trumpa ne skrbi. Meni, da se bo s tem ubadal podobno uspešno, kot se uspešno ubada s sedanjimi krizami.

Na vprašanje ali namerava pomilostiti nekdanjega šefa svoje kampanje Paula Manaforta, ki je priznal krivdo za poneverbe v preiskavi posebnega tožilca Roberta Muellerja, je Trump najprej odgovoril z vprašanjem: "Koga?" Nato pa dejal, da o pomilostitvi ni razmišljal.

Ponovil je svoje dvome v resničnost podnebnih sprememb in celo dejal, da je znanstvena skupnost glede tega razdeljena na pol. Zaradi tega ne bo žrtvoval gospodarske dobrobiti države, zagotovil pa je, da ima "naravni instinkt za znanost".

Med intervjujem je še potrdil, da bo drugi vrh s predsednikom Severne Koreje Kim Jong-unom po kongresnih volitvah, vendar najverjetneje ne v ZDA, kjer nekateri ugibajo, da bo Trump Kima povabil na svoje posestvo na Floridi.

Zavrnil je dejstvo, da ni izpolnil predvolilne obljube glede zmanjšanja ameriške vojaške udeležbe v tujini in na pripombo, da je edini predsednik, ki še ni obiskal nobenega vojaškega oporišča ZDA na tujem, odgovoril, da to ni bilo pretirano potrebno.

Ameriške upokojence je miril z zagotovilom, da se zveznega pokojninskega sistema ne bo dotaknil, ne glede na načrte kongresnih republikancev, da se s proračunskim primanjkljajem in javnim dolgom spopadejo z reformo, ki bo pomenila znižanje ugodnosti za upokojence.

Na koncu je zagotovil, da se bo leta 2020 znova potegoval za predsednika ZDA, četudi bo uresničil vse, kar si je zadal že v prvem štiriletnem mandatu.