Revija Reporter
Svet

Policija prijela napačnega osumljenca, berlinski napadalec še na begu

Reporter

19. dec. 2016 20:41 Osveženo: 10:02 / 09. 8. 2017

Deli na:

Napadalec je s tovornjakom zapeljal v množico na božični tržnici v Berlinu. Najmanj 50 ljudi je bilo ranjenih, vsaj 12 jih je izgubilo življenje.

Osumljenca za napad v Berlinu so že izpustili, so sporočile nemške oblasti.

Nemška policija je popoldne sporočila, da je mogoče, da je nevaren napadalec z božičnega sejma v Berlinu oziroma morda več njih še vedno na begu. Policija je v ponedeljek po napadu aretirala domnevnega storilca, pakistanskega prosilca za azil, a je ta danes odgovornost za napad zanikal.

"Začasno pridržani osumljenec zanika odgovornost. Zato smo še posebej pozorni. Prosim, bodite pozorni tudi vi," je berlinska policija sporočila preko družbenega omrežja Twitter.

Vodja berlinske policije Klaus Kandt pa je tedaj še pojasnjeval, da "ni gotovo", da je Pakistanec, ki so ga aretirali, vozil tovornjak, ki je zapeljal v množico. Pojasnil je, da osumljenec krivdo zanika, zato ne morejo potrditi, da je bil on voznik.

Merklova: Težko bomo prenesli, če je napadalec res azilant

Nemška kanclerka Angela Merkel je danes dejala, da je bil napad v Berlinu v ponedeljek zvečer teroristično dejanje, ki ga je verjetno zagrešil prosilec za azil. "To je bil zelo težek dan," je v izjavi za javnost vidno pretresena dejala kanclerka.

"Glede na to, kar vemo, moramo domnevati, da je bil to teroristični napad," je po poročanju tujih tiskovnih agencij dodala Angela Merkel v prvem odzivu na napad, ki je terjal 12 smrtnih žrtev.

"Vem, da bomo težko prenesli, če se bo potrdilo, da je napad izvedla oseba, ki je od Nemčije zahtevala zaščito in azil," je dodala. Dejala je, da bo predvsem boleče za številne Nemce, ki vsakodnevno pomagajo beguncem, ter tudi številne ljudi, ki potrebujejo zaščito in se želijo vključiti v nemško družbo.

Poudarila je, da bodo oblasti napadu prišle do dna, odgovorne pa kaznovale v skladu z zakoni.

Kanclerka, ki je poudarila, da je tudi osebno globoko prizadeta, je izrekla sožalje sorodnikom žrtev in napovedala, da bo še danes obiskala kraj napada. Napovedala je tudi sejo sveta za nacionalno varnost, hkrati pa je državljane pozvala, naj ne dopustijo, da bi jih strah ohromil. Izrazila je upanje, da bodo Nemci našli moči, da bodo naprej živeli svoje življenje.

Nemški notranji minister Thomas de Maiziere se je že pred tem zavzel za to, da božični sejmi v Nemčiji ob ustreznih varnostnih ukrepih ostanejo odprti. "Ne glede na to, kaj bomo ugotovili glede motivov in namenov napadalca, si ne smemo pustiti vzeti svoje svobode," je v sporočilu zapisal de Maiziere.

Glavni osumljenec za napad je 23-letni Naved B., begunec, ki naj bi v Nemčijo lani po balkanski migrantski poti prispel iz Pakistana in je živel v begunskem centru. Policiji je bil znan zaradi manjših prekrškov, niso pa ga povezovali z radikalnim islamom.

Policija ga je ujela nekaj kilometrov od kraja dogodka, potem ko so priče policistom povedale, da je voznik tovornjaka, ki je zapeljal v množico, pobegnil. Napadalec naj bi vozilo ukradel, v njem pa so našli tudi truplo poljskega državljana, domnevno pravega voznika tovornjaka, ki je bil ustreljen.

V Nemčijo je lani prišlo skoraj 900.000 prosilcev za azil, njihov prihod pa je razdelil Nemce. Kanclerka je ves čas zagovarjala politiko odprtih vrat do beguncev, medtem ko so kritiki izpostavljali na varnostno grožnjo.

Merklova, ki se bo prihodnje leto potegovala za še četrti kanclerki mandat, kljub kritikam še vedno uživa precejšnjo priljubljenost, je pa desničarska Alternativa za Nemčijo (AfD) ponedeljkov napad nemudoma izkoristila za kritiko kanclerkine politike.

Kot so sporočili, je prav liberalna migrantska politika kanclerke kriva za ponedeljkov pokol. "Nemčija ni več varna. To bi vam morala povedati kanclerka, ampak ker ne bo, vam to pravim jaz," je dejala vodja AfD Frauke Petry.

Do politike Merklove so zadržani tudi v bavarski Krščansko-socialni uniji (CSU), ki je sestrska stranka kanclerkinih krščanskih demokratov. "Če se bo potrdilo, da je napad izvedel prosilec za azil, bo treba v Berlinu opraviti temeljit premislek o tem, kako je organiziran sprejem migrantov," je dejal bavarski notranji minister Joachim Herrmann.

Božični sejmi v Nemčiji bodo v spomin na žrtve napada danes ostali zaprti.

Uničenje na trgu

Na trgu Breitscheidplatz v zahodnem Berlinu, ki je priljubljen med tujci, je bilo videti številne uničene stojnice, poročajo mediji, ki navajajo, da so na območju tudi policisti s strojnicami.

Na napad se je odzvala tudi nemška kanclerka Angela Merkel, ki je sporočila, "da žaluje za mrtvimi v napadu", ranjenim pa je obljubila vso podporo. Berlinski župan je dejal, da so razmere pod nadzorom, policija pa je vseeno prebivalce pozvala, naj ostanejo doma.



Tovornjak, s katerimi je napadalec moril po Berlinu, je v lasti prevozniškega podjetja blizu poljskega Gdanska. Kot je povedal lastnik podjetja, ki je želel biti neimenovan, bi moral omenjeni tovornjak v torek odpeljati jeklo v Nemčijo, vozil pa naj bi ga njegov sorodnik. Tega že ves dan ne more priklicati, kar bi lahko pomenilo, da se mu je kaj zgodilo, tovornjak pa so ukradli, je dejal.

Varnost so sicer letos okrepili po številnih mestih v Nemčiji, kjer pripravljajo priljubljene božične sejme, ki privabijo domače in tuje obiskovalce.



Če se bo izkazalo, da gre za teroristični napad, bo to že peti letos v Nemčiji. Prvi je bil maja, ko je nek moški na Bavarskem z nožem ubil eno osebo in ranil še tri, nato pa so maja sledili trije, še bolj krvavi. Najprej je v Münchnu Nemec iranskega porekla s pištolo ubil devet ljudi, nato je begunec iz Afganistana na vlaku na Bavarskem z nožem poškodoval pet ljudi, sirski samomorilski napadalec pa se je razstrelil na glasbenem festivalu v mestu Ansbach in ranil 15 ljudi.



Teroristični napad s tovornjakom se je letos že zgodil v Franciji, ko je med praznovanjem francoskega nacionalnega praznika julija letos moški 19-tonski tovornjak zapeljal v množico ljudi, pri čemer je bilo ubitih 84 ljudi. Napadalec je bil simpatizer skrajne Islamske države.