Dejavniki, ki odločajo, katera država je uspešna in katera neuspešna v boju proti koronavirusni bolzeni, so naslednji: smola oziroma srečno naključje, zemljepisna lega, pravočasno sprejeti učinkoviti zajezitveni ukrepi in kako je država uspešna pri preprečitvi vnosa virusa v bolnišnice in zlasti v domove za ostarele.
Poglejmo dejavnik smole. To bi lahko rekli za Italijo (oziroma za pokrajino Bergamo), kjer se je zahrbtni virus potuhnjeno pritihotapil ravno v času gripe, tako da ga niso pravočasno odkrili. Italijani so za nameček po odkritju virusa še preveč mečkali pri uvedbi karantene v pokrajini Bergamo, tako da so jo uvedli kar 14 dni prepozno (šele 8. marca), ko se je virus že dodobra razširil med prebivalci.
Dejavnik zemljepisne lege je bil usoden za Švico, ker leži tik ob evropskem Vuhanu - pokrajini Bergamo. Na drugi strani je sreča za Slovenijo, da med nami in pokrajino Bergamo ležita deželi Veneto in Furlanija, kjer je bilo precej manjše število okuženih kot v Bergamu.
A smola oziroma nesrečno naključje za Slovenijo je, da smo mi imeli zimske počitnice februarja, ko se je virus že razširil v severnoitalijanskih smučarskih središčih. Številni Slovenci so tako s smučanja prinesli tudi virus. Hrvaška je na drugi strani imela srečo, da ima zimske počitnice januarja, tako da smučarji iz Italije še niso prihajali domov z virusom.
Glede na število mrtvih zaradi covida-19 na milijon prebivalcev se po podatkih spletne strani worldometers.info z dne 19. maj (50 mrtvih na milijon prebivalcev) Slovenija uvršča nekje na sredino svetovne lestvice uspešnosti. Nismo med najslabšimi državami, a tudi ne med najbolj uspešnimi. Svetovno povprečje je 41 mrtvih na milijon prebivalcev.
Med evropskimi državami je bila daleč najbolj uspešna pri krotitvi pandemije Slovaška, ki ima samo pet mrtvih na milijon prebivalcev (to je desetkrat manj kot Slovenija). Na Slovaškem, ki ima 5,5 milijona prebivalcev, je namreč do zdaj zaradi koronavirusne bolezni umrlo samo 28 ljudi.
Med evropskimi državami je bila daleč najbolj uspešna pri krotitvi pandemije Slovaška, ki ima samo pet mrtvih na milijon prebivalcev (to je desetkrat manj kot Slovenija). Na Slovaškem, ki ima 5,5 milijona prebivalcev, je namreč do zdaj zaradi koronavirusne bolezni umrlo samo 28 ljudi.
Slovaška, ki je zelo hitro zaprla svoje meje v času pandemije, je izjemno uspešna tudi na svetovni ravni. Na primer zelo hvaljena Nova Zelandija ima le malenkost manj mrtvih – štiri na milijon prebivalcev.
Zelo dobro sta se do zdaj odrezali tudi Latvija in Albanija, ki imata 11 mrtvih zaradi korone na milijon prebivalcev. Malce slabše je Ukrajina s 13 mrtvimi na milijon prebivalcev. Ciper, Malta in Črna gora imajo po 14 mrtvih na milijon prebivalcev.
Grčija in Bolgarija imata po 16 mrtvih na milijon prebivalcev. V Rusiji zadnje čase število okuženih zaradi novega koronavirusa hitro narašča, ampak število mrtvih je v tej 145-miljonski državi zaenkrat še majhno – 19 mrtvih na milijon prebivalcev. Isto število mrtvih ima tudi ruska soseda Belorusija.
Med relativno uspešne evropske države pri zajezitvi pandemije lahko štejemo tudi Litvo (22 mrtvih na milijon prebivalcev), Hrvaško (23 mrtvih na milijon prebivalcev), Poljsko (25 mrtvih na milijon prebivalcev), Liechtenstein (26 mrtvih na milijon prebivalcev), Srbijo (27 mrtvih na milijon prebivalcev), Češko (28 mrtvih na milijon prebivalcev) in Islandijo (29 mrtvih na milijon prebivalcev – glede na to, da Islandija nima milijon prebivalcev, ampak samo 365.000, to dejansko pomeni, da je zaradi korone umrlo deset ljudi).
Med evropske države, ki imajo za zdaj manj mrtvih na milijon prebivalcev kot Slovenija, spadajo še Bosna in Hercegovina (41 mrtvih na milijon prebivalcev), Norveška (43 mrtvih na milijon prebivalcev) ter Madžarska in Estonija (po 48 mrtvih na milijon prebivalcev).