Revija Reporter
Svet

To je Mike Pence, Trumpov podpredsedniški kandidat

STA

16. jul. 2016 4:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Newyorški milijarder Donald Trump si je za svojega podpredsedniškega kandidata izbral guvernerja Indiane, 57-letnega Mika Penca, ki velja za zanesljivega konservativca. To je dokazal v 12 letih služenja v zveznem kongresu, kjer se je povzpel do tretjega najvišjega položaja - vodje republikanske kongresne konference.

Michael Pence se je rodil 7. junija 1959 v Columbii v Indiani staršema irskega rodu, ki sta bila demokrata. Imela sta skupaj šest otrok in v lasti nekaj bencinskih črpalk. Na univerzi Indiana je končal pravo in nekaj časa delal v zasebni praksi, leta 1988 in 1990 pa je doživel dva zaporedna poraza na volitvah za zvezni kongres.

Leta 1994 je začel voditi radijsko oddajo in leta 2000 je potem uspel na volitvah v zvezni kongres, kjer je ostal do leta 2013, ko je nastopil položaj 50. guvernerja Indiane. Njegovo ime se je leta 2008 in 2012 omenjalo v zvezi z republikansko predsedniško kandidaturo, za katero pa se ni odločil.

Pence je bil v kongresu pripadnik gibanja čajanke, še preden je to nastalo, saj je vztrajno nasprotoval zvezni proračunski porabi, njegova socialna politika pa je bila vedno skrajno konservativna.

V tekmi za republikansko predsedniško nominacijo je letos najprej podpiral senatorja iz Teksasa Teda Cruza, ki ga je primerjal z nekdanjim predsednikom ZDA Ronaldom Reaganom. Trumpa je kritiziral, vendar ga je kasneje začel hvaliti in potem tudi njega primerjati z Reaganom.

Demokrati o njem pravijo, da je Trumpovo ponudbo sprejel iz obupa, ker je v svoji državi nepriljubljen. Po nekaj letih njegove vladavine in politike nižanja davkov so povprečne plače padle, gospodarska rast pa je slaba.

Lani je državo zapletel v nacionalni prepir okrog pravic homoseksualcev, ko je podpisal zakon o verski svobodi, ki je za kritike legalizacija diskriminacije homoseksualcev in drugačnih. Zakon je nekaj časa branil, potem pa pod grožnjami gospodarskega bojkota popustil in ga pomagal spremeniti.

Volivcem Indiane se je lani zameril tudi s poskusom ustanovitve državnega medija, ki bi imel zaposlena dva njegova človeka za posredovanje sporočil za javnost.

Mike Pence v preteklosti ni bil znan po negativni kampanji, čeprav mu je včasih ušla kakšna krepka, kot takrat, ko je zdravstveno reformo primerjal s terorizmom. Vendar se je za svoje besede opravičil.

Leta 2002 je podprl iraško vojno, tako kot vsi republikanci pa tudi Pence nasprotuje zaprtju taborišča za teroristične osumljence Guantanamo na Kubi. Proti nezakonitim priseljencem ni tako zelo nastrojen kot Trump, je odločen podpornik Izraela in nasprotnik iranskega jedrskega sporazuma.

Prav tako je odločen nasprotnik splava in pravic homoseksualcev, ki jih ne bi spustil v vojsko niti jim ne bi dovolil civilnih zvez, kaj šele porok. Odločno nasprotuje tudi nameščanju beguncev iz Sirije v Indiani, vendar ima tu glavno besedo zvezna vlada.

Pence je od leta 1985 poročen s soprogo Karen, s katero imata tri otroke. Po poroki je zapustil katoliško vero in postal eden od tistih Američanov, ki pravijo, da so ponovno rojeni v Kristusu. Opredeljuje se kot "ponovno rojeni evangelijski katolik", čeprav ta veroizpoved v ZDA uradno niti ne obstaja.

Z republikansko stranko je dobro povezan, še posebej pa z največjima konservativnima donatorjema stranke, bratoma Davidom in Charlesom Kochom. Brata Koch sta financirala uspešna prizadevanja za izenačenje pravic korporacij oziroma organizacij z volivci, ko gre za financiranje volilnih kampanj.

Trafika24 Logo

Privoščite si nemoteno branje

Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.

Prijava

Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se