Revija Reporter
Svet

Tajski parlament prepovedal plačano nadomestno materinstvo

STA

28. nov. 2014 9:43 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Tajski parlament je v četrtek z veliko večino sprejel zakon, ki prepoveduje plačano nadomestno materinstvo. Za vse, ki bi se finančno okoristili z nadomestnim materinstvom, zakon predvideva do deset let zaporne kazni. Bangkok se je tako odzval na več škandalov s tajskimi nadomestnimi materami, ki so za plačilo rodile otroke tujcem.

"Prepričanju tujcev, da je tajska tovarna dojenčkov, hočemo narediti konec," je po glasovanju za francosko tiskovno agencijo AFP povedal tajski poslanec Wallop Tungkananurak.

Tajske zdravstvene oblasti so plačano nadomestno materinstvo sicer prepovedale že pred časom, a številne tajske klinike, tudi najuglednejše, so to storitev še omogočale.

Na Tajskem so se številna vprašanja glede pravno nejasno urejenega področja nadomestnega materinstva sprožila po vrsti škandalov s tajskimi nadomestnimi materami, ki so za plačilo rodile otroke tujcem.

Avgusta je tako tajska nadomestna mati, ki je za 15.000 ameriških dolarjev rodila dvojčka avstralskemu paru, obtožila Avstralca, da sta sprejela le zdravo deklico, fantek z Downovim sindromom pa je ostal na Tajskem. Avstralca sta na drugi strani sprva trdila, da sta dečka Gammyja na Tajskem pustila zato, ker so jima zdravniki povedali, da ima prirojeno srčno napako, zaradi katere naj ne bi preživel.

V svetu sta odmevala tudi primer Japonca, ki trdi, da je oče 15 otrok, ki so jih rodile nadomestne matere, ter primer istospolnega para, ki so mu oblasti preprečile odhod s Tajske z otrokom, ker naj ne bi imel urejenih dokumentov, še poroča AFP.