Sanders je po zmagah v New Hampshiru in Nevadi ter drugem mestu v Iowi zbral doslej največje število delegatskih glasov za konvencijo stranke, ki bo od 13. do 16. julija potekala v Milwaukeeju v zvezni državi Wisconsin. Vendar jih je zbral skupaj manj kot 80, za zmago pa jih je od skupaj 3979 potrebnih 1991.
Pri tem gre za tako imenovane zaprisežene delegate, ki jih kandidati osvajajo z izidi na volitvah in zborovanjih, če osvojijo najmanj 15 odstotkov glasov. Stranka ima še 771 tako imenovanih super delegatov, ki se lahko odločijo po svoje. Tokrat bodo prišli na vrsto le, če nobenemu od kandidatov do konvencije ne bo uspelo zbrati zadostnega števila glasov zapriseženih delegatov.
Pred super torkom se je podelilo le 155 zapriseženih delegatov za konvencijo, 3. marec pa bo odločil o skupaj okrog 1350. Najpomembnejši državi sta Kalifornija s 415 delegati za konvencijo in Teksas, ki jih ima 228.
Volili pa bodo še v Alabami, Arkansasu, Koloradu, Mainu, Massachusettsu, Minnesoti, Oklahomi, Severni Karolini, Tennesseeju, Utahu, Vermontu in Virginiji. Zborovanja bodo v ameriški Samoi, začenjajo pa voliti še demokrati v tujini, ki bodo to lahko počeli do 10. marca.
Sandersovi uvodni uspehi so zaskrbeli vodstvo stranke, demokratske stratege, analitike in medijske voditelje, ki se bojijo, da samorazglašenemu socialistu na splošnih volitvah ne bo uspelo premagati republikanca Donalda Trumpa.
Nekdanji guverner Virginije Terry McAuliffe je v soboto zvečer po zmagi nemudoma podprl Bidna. Hkrati pa pozval vse ostale sredinske kandidate, naj se nemudoma umaknejo iz tekme že pred super torkom ter tako omogočijo konsolidacijo sredinskih glasov za Bidnom, ki je uspel upravičiti vlogo favorita med temnopoltimi volivci. Ti v Južni Karolini predstavljajo večino demokratskega volilnega telesa in so ključna baza za stranko po celih ZDA.
Nemudoma po tretjem mestu v Južni Karolini, je McAuliffa uslišal milijarder in aktivist za okolje Tom Steyer, ki niti z obljubami o plačilu reparacij za suženjstvo njihovih prednikov med temnopoltimi volivci Južne Karoline ni omajal zaupanja v Bidna. Ta si želi sedaj, ko ni več vodilni, postati glavna sredinska alternativa Sandersu.
Za Steyerjem je v nedeljo od kampanje odstopil še župan South Benda v Indiani Pete Buttigieg, ki je v Iowi tesno zmagal pred Sandersom. To pomeni, da ZDA še nekaj časa ne bodo imele odkrito homoseksualnega predsednika.
Super torek bo pokazal, ali je nenavadna kandidatura drugega milijarderja v tekmi, nekdanjega župana New Yorka Michaela Bloomberga, ki se je odpovedal nastopom v prvih štirih državah in porabil več kot pol milijarde dolarjev za oglase v državah super torka, sploh vzdržna. Bloomberg je doslej nastopil na dveh demokratskih televizijskih soočenjih in se precej slabo znašel pod točo napadov drugih kandidatov.
Za demokratske volivce je najbolj pomembno najti nekoga, ki bo sposoben premagati Trumpa. Konvencionalna politična znanost, ki je leta 2016 napovedovala zmago demokratke Hillary Clinton in poraz Trumpa, pravi, da Sanders tega ne bo zmogel, ker naj Amerika ne bi bila pripravljena na tako radikalen zasuk v levo, kot ga napoveduje Sanders.
Eno je sicer, kar napoveduje, drugo pa, kar je izvedljivo, saj predsednik brez kongresa ne more izvajati "revolucionarnih" sprememb, kot je ukinitev zasebnega zdravstva v korist splošnega javnega, uvedba brezplačnega visokega šolstva in odpis študentskih dolgov ter univerzalno otroško varstvo.
Na super torek čaka še senatorka slovenskega rodu Amy Klobuchar, ker ji ankete v njeni domači Minnesoti napovedujejo gladko zmago. To pa je tudi vse, kar se ji dobrega obeta, saj drugje zaostaja. Analitiki napovedujejo, da bo ostala v tekmi, da Sandersu odreče delegate iz Minnesote in jih podeli sredinskemu kandidatu z več možnostmi.
To je lahko glede na dosedanji razplet dogodkov in napovedi anket poleg Bidna in Bloomberga še senatorka iz Massachusettsa Elizabeth Warren. Dlje ko bodo delili glasove sredine, lažja bo pot Sandersa do nominacije in potem do zmage ali poraza proti Trumpu. Za nominacijo se sicer še vedno poteguje tudi kongresnica s Havajev Tulsi Gabbard, ki pa doslej še ni dosegla odmevnejšega rezultata.
Super torek bo podal jasnejšo sliko tekme za demokratskega predsedniškega kandidata
2. mar. 2020 10:13 Osveženo: 10:38 / 02. 3. 2020
V 14 zveznih državah ZDA in Ameriški Samoi bodo v torek hkrati potekale strankarske volitve in zborovanja za izbiro demokratskega predsedniškega kandidata. Na ta super torek se bo začel tudi teden dni izbire med demokrati, ki živijo v tujini. V dosedanjih preizkušnjah do Južne Karoline je prevladoval senator iz Vermonta Bernie Sanders.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke