Revija Reporter
Svet

Štrukelj: Cepivo proti covidu-19 naj bi učinkovalo več kot leto dni

STA

9. dec. 2020 13:01 Osveženo: 14:08 / 09. 12. 2020

Deli na:

Prof. dr. Borut Štrukelj

Vestnik

Vsa tri cepiva proti covidu-19, ki bodo predvidoma prva dobila dovoljenje za promet v EU, temeljijo na novi tehnologiji. Glede na klinične študije so učinkovita in varna, saj ne povzročajo večjih stranskih učinkov, je pojasnil Borut Štrukelj s fakultete za farmacijo. Državljane je pozval k odgovornemu obnašanju in naj se odločijo za cepljenje.

Štrukelj je na današnji vladni novinarski konferenci o aktualnem stanju glede covida-19 pojasnil, da je trenutno na svetu 71 cepiv proti covidu-19, ki so fazi v kliničnih raziskav. Gre za cepiva, ki temeljijo na novi tehnologiji, pa tudi klasična cepiva. Sedem cepiv ima že omejeno dovoljenje za uporabo, od tega štiri na Kitajskem, dve v Rusiji in eno v Veliki Britaniji, kjer uporabljajo cepivo Pfizerja in nemškega biotehnološkega podjetja BioNTech.

Za to cepivo se pričakuje, da bo tudi prvo dobilo dovoljenje Evropske agencije za zdravila (EMA). Ta mu bo predvidoma dala zeleno luč 29. decembra. Pfizerjevo cepivo temelji na novi novi tehnologiji, gre za RNA cepivo. RNA cepivo je razvilo tudi podjetje Moderna, ki bo predvidoma dobilo dovoljenje evropske agencije v prvi polovici januarja. Med prvimi na evropskem trgu se pričakuje tudi cepivo podjetja AstraZeneca in oxfordske univerze, ki prav tako temelji na novi tehnologiji, gre za DNA cepivo.

Cepivo Pfizerja bo treba shranjevati in transportirati na temperaturi od minus 70 do minus 80 stopinj Celzija, pri čemer bo moral proizvajalec oz. distributer poskrbeti za primerno hranjenje med prevozom. To je po besedah Štruklja zelo pomembno za logistiko države, medtem ko so točke, kjer se bo cepivo hranilo, že predvidene. Cepivo bo prišlo v t. i. vialah, vsaka bo vsebovala pet doz. Cepivo bo pred uporabo treba redčiti s fiziološko raztopino.

Cepivo Moderne bo stabilno pol leta na minus 20 stopinj Celzija, sicer pa do 14 dni na temperaturi od dveh do osem stopinj. Ti dve cepivi se razlikujeta le v maščobnem ovoju okoli informacije RNA, zato tudi različna temperaturna stabilnost, je pojasnil Štrukelj.

Medtem pa gre pri cepivu AstraZeneca za DNA cepivo, ki ga bo mogoče hraniti na temperaturi od dveh do osem stopinj Celzija celo leto.

Ko bo Evropska agencija za zdravila dala pozitivno mnenje cepivu, bo njegova sestava javno objavljena. Sicer pa je cepivo sestavljeno iz genetske informacije RNA oz. DNA, zaradi česar celice v telesu začnejo ustvarjati S protein, na kar se bo odzval posameznikov imunski sistem in začel ustvarjati protitelesa in T celice, katerih glavni namen je prepoznavanje in uničevanje invazivnih patogenov ali okuženih celic. Ta informacija je zavita v maščobni ovoj, medtem ko ne vsebuje adjuvansov in konzervansov.

Obe RNA cepivi sta podobno učinkoviti (Pfizerjevo 95-odstotno, Modernino 94,5-odstotno), pri čemer je Štrukelj poudaril, da je več kot 90-odstotna učinkovitost čudovita. Učinkovitost cepiva AstraZenece je blizu 90 odstotkov, če posameznik prejme prvi odmerek v polovični dozi.

Pri vseh treh cepivih bo posameznik moral prejeti dva odmerka. Pri cepivu AstraZenece in Moderne bo drugi odmerek sledil mesec dni po prvem, pri Pfizerju pa tri tedne po prvem. Zaščita bo nastopila sedem do devet dni po drugem odmerku, je pojasnil Štrukelj. Čeprav še ni čisto jasno, kako dolgo bo učinkovalo, pa se nakazuje, da več kot leto dni.