"Težko je verjeti, da se v Evropi 21. stoletja lahko dogajajo takšna grozodejstva, a to je realnost. Tu so bili umorjeni in mučeni ukrajinski civilisti, stanovanjske hiše in drugo civilno infrastrukturo pa so bombardirali. To je vojna, v kateri moramo zmagati," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP v izjavi dejal Nauseda.
Iz Poljske so včeraj dopoldne sporočili, da so se Nauseda in preostali voditelji - poljski predsednik Andrzej Duda, estonski predsednik Alar Karis in predsednik Latvije Egils Levits - sestali v poljskem mestu Rzeszow blizu meje z Ukrajino, preden so se skupaj vkrcali na vlak za Kijev.
Namen obiska naj bi bil izraziti podporo Zelenskemu v boju proti ruski invaziji. "Naš cilj je podpreti predsednika Zelenskega in obrambne sile Ukrajine v tem odločilnem trenutku," je dejal svetovalec poljskega predsednika Jakub Kumoch.
Celotnega programa obiska štirih predsednikov zaradi varnostnih razlogov sicer niso razkrili, vendar naj bi po Kumochovih besedah obiskali "s simbolnega vidika najpomembnejša prizadeta območja".
Srečanje z Zelenskim in skupna novinarska konferenca predsednikov sta sledila zvečer. Duda je ob tem po poročanju poljske tiskovne agencije PAP izjavil, da morajo odgovorni za vojne zločine odgovarjati na vseh ravneh, od posameznega vojaka do njihovih poveljnikov, in da jim je treba soditi pred mednarodnimi sodišči.
Kot je še dodal, je preprosto "nepredstavljivo", da se v modernem svetu dogajajo stvari, kakršne so se v mestih severno od Kijeva, ki so jih danes obiskali. "To ni vojna, to je terorizem, ko se pošilja vojake, da ubijajo civiliste," je poudaril.
Zelenski se je medtem zahvalil "čudovitim voditeljem", ki z Ukrajino že vse od začetka stojijo "z ramo ob rami". "Če imamo takšne partnerje in prijatelje, bomo zagotovo zmagali," je dodal.
Prvotno se je štirim predsednikom na obisku želel pridružiti tudi nemški predsednik Frank-Walter Steinmeier, ki je bil v torek na obisku na Poljskem, vendar je ukrajinska vlada nakazala, da ta v Kijevu ni dobrodošel ter da bi jim bolj ustrezal obisk nemškega kanclerja Olafa Scholza.
Sedanji predsednik in nekdanji zunanji minister Steinmeier se doma in v tujini sooča s kritikami zaradi svoje prijateljske politike do Moskve, kar je sicer po navedbah AFP nedavno priznal kot napako.
Torkovo sporočilo Ukrajine, da Steinmeierjeva prisotnost v Kijevu ni zaželena, je sicer izzvala precej neodobravanja in obžalovanja pri številnih nemških politikih. Oglasil se je tudi Scholz in izrazil nezadovoljstvo ter dejal, da je bila ta poteza "nekoliko neugodna".
"Predsednik je želel iti v Ukrajino in lepo bi bilo, da bi ga sprejeli," je kancler po poročanju nemške tiskovne agencije dpa dejal za radio rbb. Tiskovni predstavnik nemške vlade Wolfgang Büchner ob tem ni želel komentirati, ali bi bil tudi Scholz pripravljen oditi v Ukrajino.