Mlade moške prodajajo na dražbi kot delavce na kmetijah. Posnetek je sprožil izraze ogorčenja s strani Afriške unije, ki zahteva pregon takšnega "odvratnega" početja "iz nekega drugega časa".
Na posnetku je med drugim videti dva mlada moška, ki ju neznani dražitelj na koncu proda za skupno 800 ameriških dolarjev. "Človek na prodaj za 400 dolarjev," so zapisali na CNN. Po dražbi so se njihovi novinarji srečali z obema prodanima moškima, a sta bila tako prizadeta in prestrašena, da sploh nista mogla govoriti.
Prispevek CNN o trgovini z ljudmi Libiji (v angleščini):
Takšne dražbe naj bi potekale na najmanj devetih krajih v Libiji. Dokazno gradivo je CNN predal libijskim oblastem, ki so obljubile, da bodo zadevo preiskale.
"Te sodobne suženjske prakse je treba prekiniti," je po včerajšnjem poročanju BBC News povedal predsedujoči Afriški uniji, gvinejski predsednik Alpha Conde. "Afriška unija bo zato uporabila vsa orodja, ki jih ima na voljo," je dodal.
Že aprila je Mednarodna organizacija za migracije (IOM) sporočila, da ima dokaze o suženjstvu v Libiji. Njihov predstavnik v Libiji Othman Belbeisi je takrat za BBC povedal, da je cena ljudi odvisna od njihovih sposobnosti. "Če recimo znaš pleskati ali polagati ploščice, si dražji," je povedal.
Nemirna Libija je pomembna tranzitna točka za migrante, ki iz političnih ali ekonomskih razlogov množično zapuščajo države Podsaharske Afrike in poskušajo priti v Evropo. Pri tem številni pristanejo v rokah tihotapcev ljudi, od katerih so povsem odvisni. To se je še posebej pokazalo po tem, ko so libijske oblasti ob podpori Evropske unije okrepile prizadevanja za zaustavitev migrantskega toka preko Sredozemskega morja.
Združeni narodi so pred dnevi opozorili, da je to sodelovanje EU z libijskimi oblastmi nehumano. EU pomaga libijskim oblastem pri prestrezanju migrantov na morju in jih nato vrača Libiji.