21-letnik je v četrtek pozno zvečer v vaseh Dubona, Šepšin in Malo Orašje blizu Mladenovca, kakih 60 kilometrov južno od Beograda, streljal iz vozečega vozila in nato pobegnil. V streljanju je umrlo osem ljudi, med njimi tudi policist, še 14 pa je bilo ranjenih. Najmlajša žrtev je bila rojena leta 2008.
Mladeniča je policija po obsežni iskalni akciji prijela davi v okolici vasi Vinjište in Grošnica blizu Kragujevca. Policiji naj bi se predal sam. Po neuradnih informacijah naj bi iz okolice Mladenovca do vasi Vinjište, kjer domuje njegov stric, prišel s taksijem.
Napadalec naj bi se v četrtek zvečer s prijatelji sprl na šolskem igrišču, odšel domov, vzel avtomatsko puško, se vrnil in pričel streljati. Nato se je usedel v avtomobil in nadaljeval s strelskim pohodom iz vozečega avtomobila, ki naj bi ga domnevno tudi zamenjal.
Iskale so ga specialne enote srbskega notranjega ministrstva (MUP) ob pomoči helikopterjev, dronov, termovizijskih kamer in iskalnih psov. Na terenu, kamor sta že zgodaj zjutraj prispela srbski notranji minister Bratislav Gašić in zdravstvena ministrica Danica Grujičić, je bilo več kot 600 pripadnikov različnih enot MUP. Gašić je napad označil za teroristično dejanje.
V beograjskem urgentnem centru je osem ranjenih, njihovo stanje pa je stabilno. V kliničnem centru Dragiša Mišović sta dve osebi, stari 21 in 23 let, ki so ju operirali, vendar sta še vedno v življenjski nevarnosti. V bolnišnici v Smederevu, kamor so sprva prepeljali deset ljudi, od katerih so štirje kasneje umrli, pa so trenutno trije ranjeni. Tudi njih so operirali, njihovo stanje pa je stabilno.
Srbski predsednik Vučić je na novinarski konferenci po napadu dejal, da je to napad na celo državo, in ga prav tako označil za teroristično dejanje. Zagotovil je, da storilec ne bo prišel iz zapora ter družinam žrtev izrekel sožalje.
Ob tem je napovedal poostritev zakonodaje na področju orožja in revizijo imetnikov orožja oziroma, kot je sam dejal, razorožitev države. Po njegovih besedah bodo v Srbiji v naslednjih šestih mesecih sprejeli 1200 novih policistov z namenom, da bo čez eno leto v vsaki šoli ob varnostniku nenehno prisoten tudi policist. Zvišali bodo tudi zaporne kazni, povezane z proizvodnjo, prodajo in posedovanjem orožja ter uvedli zdravniške in psihiatrične preglede za imetnike orožja, vključno z lovci, kot tudi teste za ugotavljanje prisotnosti psihoaktivnih substanc.
V luči lažnih prijav groženj z orožjem je Vučić medije pozval, naj ne objavljajo nepreverjenih informacij. Zatrdil je tudi, da so pristojni že sprejeli odločitev o krepitvi obveščevalne in protiobveščevalne zaščite, ter da bo srbska vlada danes razglasila tridnevno žalovanje za žrtve napada.
Po napadu so se iz regije in EU pričeli vrstiti izrazi sožalja družinam žrtev in srbskemu ljudstvu. Te so med drugim izrekli visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell, generalna sekretarka Sveta Evrope Marija Pejčinović Burić, predsednica republike Nataša Pirc Musar in premier Robert Golob. Borrell je v odzivu poudaril, da EU Srbiji v teh težkih dneh stoji ob strani.
Do novega napada je v Srbiji prišlo le dan po tragediji v Beogradu, ko je 13-letnik na osnovni šoli Vladislava Ribnikarja ubil osem učencev in varnostnika, še šest učencev in učiteljico pa je ranil. V državi se je v zvezi s tem danes začelo tridnevno žalovanje.