benifer Svet24.si

Zvezdniški par "Bennifer" tik pred razhodom

kača-na-policijski-postaji Svet24.si

Kača s policijske postaje Koper

5081484663803_org_27a69d764a0b1739_1648464638000 Necenzurirano

Kaj druži železnice, podjetnika iz Rovt in ...

1696960818-172a6788-1696960549922 Reporter.si

Teorije zarote: bo Anžetu Logarju uspelo prevzeti...

Komplet za trening Ekipa24.si

Šik po francosko s slovensko noto

Afera ogroža von der Leyenovo politično prihodnost, saj poteka v obdobju pred evropskimi volitvami, Odkrito.si

Ursula von der Leyen in primer Pfizergate

doncic Ekipa24.si

Ste videli to? Navijači Oklahome z majicami z ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Spiegel zaradi ameriškega vohunjenja vložil kazensko ovadbo

Deli na:
Spiegel zaradi ameriškega vohunjenja vložil kazensko ovadbo

Foto: Reuters

Nemški tednik Der Spiegel je včeraj vložil kazensko ovadbo in zahteval preiskavo zaradi informacij o ameriškem vohunjenju in kršenju zasebnosti telekomunikacij, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

"Tožilstvo pozivamo, da razišče, kdo so storilci," je za dpa povedal odgovorni urednik Spiegla Alfred Weinzierl.

Spiegel je Američane obtožil, da niso vohunili le za nemško kanclerko Angelo Merkel in drugimi nemškimi politiki, ampak tudi za njihovimi novinarji in verjetno tudi drugim medijem.

Nemški tednik je sicer vodilni v Nemčiji pri objavljanju razkritij žvižgača Edwarda Snowdna o aktivnostih ameriške Nacionalne varnostne agencije (NSA) in njenega množičnega nadzorovanja telefonskih pogovorov. Spiegel je bil tudi prvi, ki je leta 2013 objavil razkritja, da je NSA prisluškovala telefonu Merklove.

Kazenska ovadba sloni na razkritju iz sredine leta 2011, še pred Snowdnovimi razkritji, je na spletnih straneh pojasnil Spiegel in več razkritij napovedal za sobotno izdajo.

Gre za sporočilo ameriške obveščevalne agencije Cia nekdanjemu glavnemu koordinatorju nemških obveščevalnih služb Günterju Heissu, v katerem so ga opozorili, da naj bi imel Spiegel v nemški vladi skrit vir.

Kmalu po tem sporočilu so izdajanja informacij tedniku osumili Heissovega namestnika, Hansa Josefa Vorbecka, ki so ga nato po hitrem postopku tudi premestili, navaja Spiegel in dodaja, da je vlada Merklove zadevo pometla pod preprogo in o tem tudi ni poročala pristojnemu parlamentarnemu odboru za nadzor varnostnih služb.

Zdaj to zadevo sicer preiskuje tudi preiskovalna komisija bundestaga, ki se ukvarja z ameriškim vohunjenjem v Nemčiji, še piše Spiegel.