Revija Reporter
Svet

So rešitev za streljanje v šolah prozorni nahrbtniki? Kaj pa, če strelec ni učenec na šoli?

STA

4. apr. 2018 6:00

Deli na:

Tožilstvo se uradno še ni odločilo, ali bo zahtevalo smrtno kazen.

Reuters

Dijaki šole v Parklandu na Floridi, kjer je februarja nekdanji dijak ubil 17 ljudi, so se po spomladanskih počitnicah v šolske klopi vrnili s prozornimi nahrbtniki. Gre za nov ukrep šole, s katerim želi zagotoviti, da se podobni napadi ne bodo ponovili. Številni študenti nad nahrbtniki sicer niso navdušeni, poroča britanski BBC.

Nov ukrep s prozornimi šolskimi torbami je šola Marjory Stoneman Douglas sicer naznanila že kmalu po strelskem napadu, v veljavo pa je stopil v ponedeljek, ko so jih uslužbenci šole brezplačno razdelili dijakom.

Kljub dobronamernemu ukrepu številni dijaki nad nahrbtniki niso navdušeni, svoje občutke in mnenje pa so med drugim delili na družbenih omrežjih.

Med drugim menijo, da ta ukrep ne bo preprečil novega napada, saj napadalec sploh ni bil dijak. Obenem opozarjajo na logistične pomanjkljivosti, saj je na šoli več kot 3000 dijakov, ni pa niti vidna celotna vsebina nahrbtnika.

Novi nahrbtniki so medtem sprožili tudi ogorčenje zaradi posega v zasebnost dijakov. Prozorne stranice bi namreč med drugim lahko razkrile tudi ženske sanitarne izdelke ter osebna zdravila dijakov.

Šola je minuli mesec sicer napovedala še več varnostnih ukrepov, kot so nove obvezne identifikacijske izkaznice za dijake, uvesti pa namerava tudi naprave za varnostni pregled, podobne kot na letališčih.

Do napovedi številnih novih ukrepov je med drugim prišlo zato, ker je na šoli tudi v tednih po napadu prišlo do več kršitev varnosti. Med drugim so policisti zaradi nedovoljenega vstopa na območje šole aretirali brata napadalca, aretirali pa so še tri dijake - dva zaradi posedovanja orožja in enega zaradi groženj, objavljenih na družbenih omrežjih.

19-letni Nikolas Cruz je 14. februarja, oborožen s polavtomatsko jurišno puško AR-15 in veliko količino streliva, vstopil v svojo nekdanjo šolo. Tam je najprej sprožil požarni alarm, da bi dijake spravil iz razredov, nato pa nanje pričel streljati. Pri tem je ubil 17 ljudi. Policija ga je prijela.

Napad v Parklandu velja za najhujši napad na kako ameriško šolo od 14. decembra 2012, ko je morilec na osnovni šoli Sandy Hook v Newtownu v Connecticutu ubil 26 ljudi, od tega 20 predšolskih otrok.