stojnice, belvedere Svet24.si

Foto: Prodajalci okupirali istrske ceste, stojnice...

mladič srne trava Svet24.si

Foto: Za varnost živali na travinju je mogoče ...

1701200126-dsc6052-01-1701200060836 Necenzurirano

Konflikt interesov? Nov zakon po željah glavnega ...

peter gregorcic sr Reporter.si

Peter Gregorčič igra Janševo igro: glavni cilj ...

anamarija lampic nico gross af Ekipa24.si

Slovenska zvezdnica z ostro kritiko smučarske ...

rudi-mlakar Njena.si

Rudi tudi v zunanjem svetu vse bolj priljubljen

parfumi Ekipa24.si

Kamera ujela znanega in uglednega slovenskega ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Savdski prestolonaslednik grozi: Če dobi Iran atomsko bombo, jo bo imela tudi Savdska Arabija

Deli na:
Savdski prestolonaslednik grozi: Če dobi Iran atomsko bombo, jo bo imela tudi Savdska Arabija

Foto: Profimedia

Če bo Iran razvil jedrsko orožje, ga bo tudi Savdska Arabija, je danes dejal savdski prestolonaslednik, princ Mohamed bin Salman. Ob tem je iranskega vrhovnega voditelja, ajatolo Alija Hameneja primerjal z voditeljem nacistične Nemčije Adolfom Hitlerjem.

"Savdska Arabija noče jedrske bombe, vendar pa bo brez dvoma sledila Iranu, če jo bo ta razvil," je v danes objavljenem izseku nedeljskega intervjuja za ameriško televizijsko mrežo CBS povedal Salman.

Iranskega vrhovnega voditelja pa je medtem po poročanju francoske tiskovne agencije AFP označil za "novega Hitlerja". "Na Bližnjem vzhodu želi ustvariti svoj projekt, kot se je v svojem času želel razširiti Hitler," je pojasnil princ. "Številne države po svetu in Evropi se tedaj niso zavedale, kako nevaren je Hitler, dokler se ni zgodilo, kar se je. Nočem, da se kaj takega zgodi na Bližnjem vzhodu," je dodal.

Celoten intervju bo objavljen v nedeljo, dva dni pred Salmanovim obiskom pri ameriškem predsedniku Donaldu Trumpu v Washingtonu.

Njegove izjave sicer prihajajo v času zaskrbljenosti zaradi morebitnega jedrskega oboroževanja na Bližnjem vzhodu. Trump je namreč zagrozil z izstopom ZDA in jedrskega sporazuma z Iranom, ki omejuje njegov jedrski program. Ob propadu sporazuma bi Iran lahko začel znova razvijati jedrsko orožje.

Savdska Arabija pa je medtem pospešila načrte za gradnjo 16 jedrskih reaktorjev v prihodnjih dveh desetletjih. Namen tega je sicer po navedbah Rijada zmanjšati odvisnost od nafte, vendar pa bi lahko po mnenju analitikov to vodilo v razvoj jedrskega orožja. Savdske oblasti so zagotovile, da bo njihov jedrski program transparenten.