Revija Reporter
Svet

Savdske ženske bodo lahko v tujino potovale brez moških skrbnikov

STA

2. avg. 2019 10:25 Osveženo: 10:26 / 02. 8. 2019

Deli na:

.

sta

V Savdski Arabiji bodo odrasle ženske poslej lahko same pridobile potni list in v tujino potovale brez dovoljenja in spremstva moških skrbnikov, so v četrtek sporočile oblasti v Rijadu. Kritiki opozarjajo, da spremembe, ki naj bi ženskam zagotovile več pravic in svoboščin, še vedno ne odpravljajo sistema skrbništva.

Spremembe, ki so jih napovedali v Rijadu, namreč le mehčajo dolgoletni sistem skrbništva, v skladu s katerim pravne in zasebne odločitve žensk sprejemajo njihovi moški sorodniki - očetje, bratje, strici, možje in sinovi.

Po sistemu skrbništva imajo ženske v Savdski Arabiji zelo omejene pravice glede zasebnega življenja. Tako se ne morejo poročiti brez dovoljenja moškega skrbnika. Tudi vlogo za potni list so lahko doslej ženske v Savdski Arabiji oddale le s privoljenjem moškega varuha.

"Potni list bo izdan vsakemu državljanu Savdske Arabije, ki bo vložil prošnjo za njegovo izdajo," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP o odločitvi savdskih oblasti poročal časnik Umm al Qura.

Sprememba zakona bo ženskam, starejšim od 21 let, dejansko omogočila pridobitev potnih listov in odhod iz države brez dovoljenja skrbnika, poročajo savdski provladni mediji.

Reforma ženskam omogoča večjo samostojnost in mobilnost, piše provladni časnik Saudi Gazette, ki pozdravlja odločitev in jo označuje za "velik korak za savdske ženske".

Napovedane spremembe savdskim ženskam priznavajo tudi pravico do registracije rojstev, porok ali ločitve in pravico do skrbništva nad mladoletnim otrokom. Prav tako širijo njihove zaposlitvene možnosti.

Kljub temu pa bodo za ženske še naprej veljale številne omejitve. Še naprej bodo na primer potrebovale soglasje moškega skrbnika, če se bodo želele poročiti.

Konservativna Savdska Arabija v zadnjem času skuša v svetu ustvariti novo, ženskam prijaznejšo podobo. Največja sprememba v zadnjih nekaj letih se je zgodila lani, ko so s 24. junijem ženske dobile dovoljenje, da lahko vozijo avtomobile.